Etiket: Kalorifer böcekleri

 
Hamam Böceğinin Türleri Hakkında
+

Hamam Böceğinin Türleri Hakkında

Hamam Böceğinin Türleri Hakkında bilinmesi gereken son derece istilacı özellikleri ile insanların yaşam alanlarını çok hızlı istila ederler. İstanbul ilaçlama şirketi olarak hamam böceği türleri hakkında kısaca bilgi verelim. Tüm böceklerde olduğu gibi hamam böceği çeşitlerine karşı da sizlere güvenilir ilaçlama sunmakla kalmayıp böceklerin yapıları ve özellikleri hakkında bilgi sunuyoruz. Böcekler yaşam alanlarımızın içinde görülmektedir. En çok görülen böcek türleri arasında bulunan hamam böceği, kendi içinde de çeşitli türlere sahiptir. Ülkemizde çok sık görülen hamam böceği türleri;

Kalorifer böceği, Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği, Karafatma, Kakalak böcekleridir.  Hamam böcekleri yaşam alanları, ebatları ve renkleri göz önüne alınarak kendi aralarında farklı türlere ayrılıp değişik isimlendirilir. Hamam böcekleri günümüzde evlerimizde en fazla karşılaşılan zararlı ve pis böcekler olup, hamam böceği türleri sırası ile Alman Hamam Böceği, Amerikan Hamam Böceği ve Oryantal Hamam Böceğidir.

Alman Hamam Böceği (Kalorifer Böceği)

Bu haşere halk arasında genellikle kalorifer böceği olarak bilinir. Kalorifer böcekleri açık kahve rengi görünümde olup göğüs bölümlerinde onları diğer türlerinden ayıran iki adet koyu bant bulunur. Ebatları genellikle bir ile bir buçuk cm arasında değişkenlik göstermektedir. Bu hamam böceği türü aynı zaman da çok hızlı hareket kabiliyetine sahiptirler. Saniyenin binde elli dördü gibi  inanılmaz bir sürede gözden kaybolabilirler.

Bu haşere kendi türleri arasında en hızlı ve de en fazla üreyen olma özelliğine sahiptir ve diğer türlerine oranla çok daha aktiftirler. Kalorifer böcekleri ışığı pek sevmezler bu yüzden gündüzleri pek ortada görünmez iken geceleri aktifleşirler. Alman hamam böcekleri sıcak ve nemli ortamları severler. Bu haşereler evlerimiz içerisinde genellikle buz dolapları arkası, kilerler, mutfak dolapları arkası, duvar yada fayanslarda ki çatlaklar, banyo ya da tuvaletlerin havalandırma boşlukları gibi alanlarda ürerler.

Amerikan Hamam Böceği

Bu haşere grubu bilinen en büyük hamam böceği türü olarak ün salmıştır.  Genelikle ebatları iki ile üç santimetre arasında değişkenlik göstermektedir. Kanatlı vede kızıl bir renge sahip olan bu haşereler beslenme özellikleri ile de diğer hamam böceği türlerinden ayrılmaktadırlar. Ayrıca bu hamam böceği türü on beş ay yaşamlarını devam ettirebilmektedirler. Bu tür arasında en fazla yaşayan olma özelliğine sahiptirler. Renk olarak sarımsı bir renge sahip oldukları için diğer türlerden rahatlıkla ayırt etmek mümkündür. Evlerimizde en çok lavabo giderleri, bodrumlar ve de kilerlerde görülürler. Kağıttan kartona kadar her türlü maddeyi yiyebilme özelliğine sahiptirler.

Hamam Böceği Hakkında İlginç Bilgiler

Hamam Böceği Hakkında İlginç Bilgiler

Oryantal Hamam Böceği (Kara Fatma)

Bu haşereler diğer hamam böceği türlerinden türlerden ayıran en belirgin özellikleri renklerinin siyah veya çok koyu kahverengi olmasıdır. Bu haşereler halk arasında yaygın olarak karafatma olarak bilinirler. Ortalama olarak altı ay ömre sahiptirler ve oldukça hızlı yayılma özelliğine sahiptirler. Evlerimiz içerisine genellikle lağım yolu ile giriş yaptıkları için pis ortamlardan evlerimize giriş yapmalarının yanı sıra ortamda bulunan tüm mikropları evlerimize taşıdıkları için insan ve çevre sağlığı açısından başlı başına risk oluştururlar. Genellikle yaz aylarında görülen bu haşerelere kış aylarında pek rastlanmaz.

Oryantal hamam böcekleri bizim tükettiğimiz gıda malzemeleri ile beslenirler ve  besinlerin üzerinde salya ve de dışkılarını bırakarak bu gıda malzemeleri ile beslenen insanların gıda zehirlenmesi ile karşı karşıya kalmalarına sebep olurlar. Bu haşereler sıcağa ve gıdaya ihtiyaç duydukları için insanların yaşadığı tüm ortamlarda sıklıkla görülürler. Bu böcek türleri insan sağlığını en fazla rahatsız edip hastalık bulaştırma potansiyeli olan son derece pis ve istilacı böceklerdir. Hamam Böceğinin Türleri Hakkında bilinen iş yerleri ve apartmanlar başta olmak üzere hemen her mekanda insanların en fazla sorun yaşadığı haşerelerdir. Hamam böceği çeşitleri ile mücadele için değişik hamam böceği ilaçlama yöntemleri kullanılarak ilaçlama hizmeti verilmektedir.

Kalorifer Böceği
+

Kalorifer Böceği

Yaz aylarının en fazla görülen ev böcekleri olan Kalorifer Böceği istilacıdır Ve böcek ilaçlama ile önlenmelidir. Yapı olarak kahverengi ve hamam böceği ile benzer görüntüye sahip bir böcektir. Kalorifer böcekleri, yumurtlama yöntemi ile hızla üreyip çoğalan bir böcektir. Bir kalorifer böceği ortalama olarak içerisinde 35 ile 40 adet yumurtanın olduğu paketler halinde yumurtlar. Bu paketlerin olduğu yumurtaları dişi kalorifer böcekleri sırtında taşır. Her yumurtlama döneminde 200 kadar yumurta yapan kalorifer böceğinin, yavruları 18 gün sonunda yumurtadan çıkarak yavaş, yavaş erişkin hale gelmeye başlar.

Kalorifer böcekleri çok sıcak ve nemli ortamlarda oldukça fazla görülmektedir. Kalorifer böceği yavrusu ilk aşamada benekli ve şeffaf bir görünümde olup zaman geçtikçe rengi kahverengi olmaya başlar. Kalorifer böceklerinin yuvalandıkları bölgeler lavabo, banyo, mutfak su borusu etrafı mutfak dolaplarının araları ve parkelerin arasıdır. Çok çabuk üreyen kalorifer böceği sıvı, ve jel böcek ilaçlaması ile ilaçlanarak önlenebilir. Kalorifer böcekleri son derece istilacı böceklerdir.

Kalorifer böceği ile doğal mücadele pek başarılı olmadığı için mutlaka profesyonel ilaçlama firmalarından ilaçlama desteği alınmalıdır. Kısacası kalorifer böceği ilaçlama uzman kişiler tarafından etkili böcek ilaçları ve bilinçli yöntemler ile yapılmalıdır. Kalorifer böcekleri insanların yediği ve yemediği pek çok şeyi yiyebilmektedir. Bilindiği gibi hamam böcekleri her türlü pislik ve mikrobu bir yerden başka bir yere gerek vücutları ile gerek dışkı ve salyaları ile taşır.

Kalorifer Böceğinin Yaşam Süresi ortalama olarak 10 ay ile 15 ay kadar olup, bu süre içinde binlerce böceğin üremesine sebep olurlar. Diş kalorifer böceği çiftleşme zamanı gelince feromon olarak bilinen bir koku salgılayarak erkek kalorifer böceğini üreme için davet eder. Hamam böceği türlerinin pek çoğu tropikal yerlerde sıcak iklimlerde daha fazla yaşar. Kalorifer böceği -32 dereceye kadar soğuk iklime dayanabilir. Ancak genelde sıcak bölgelerde çok daha fazla yaşadıkları bilinir. Hamam böcekleri ile aynı takımdan olan kalorifer böceği her türlü pis bölgelerde görülen bir böcektir.

Kalorifer Böceklerinin Özellikleri

Kalorifer böceğinin baş kısmındaki 1 çift anten nem ve yiyecek tespitinde büyük önem taşır. Kalorifer böcekleri bu antenleri yere dokundurarak yön ve yiyecek tayin edebildiği için böceklerin antenleri oldukça hassastır. En büyük yapılı kalorifer böceğinin boyu ortalama 15 santimetre kadar olup yaşadığı bölge güney amerika kıtasıdır. İki kanat arası uzunluğu 30 cm olan bu böcekler alışılmış olan türlere oranla oldukça iri ve heybetli görünür. Kalorifer böcekleri ayaklarında bulunan pençeler sayesinde duvara ve düz zeminlere kolayca tırmanabilir.

İskelet yapıları vücudunun dışında olan bu böcekler her türlü pis ve mikroplu bölgelerde yaşadığı için insan sağlığına ciddi oranda tehdit oluşturur. Kalorifer ve hamam böceklerinin kan rengi beyazdır. Ergin erkek bir kalorifer böceği 1.5 mm, ergin olan dişi kalorifer böceği hamile ise 4.5 mm boşluğa kolayca sığabilir. Bu ise aslında hamam böceği ve kalorifer böceklerinin küçük boşluklarda bile kolayca saklanıp yaşam sürmesinde önemli etkendir. Evlerde genelde çatlak, dolap arkası ve kapı etraflarında gizlenirler.

Yeni kabuk değiştirmiş olan bir kalorifer böceğinin göz kısmı siyah olur. Bu böcekler açlığa bir ay dayanabilme kapasitesine sahiptir. Ancak susuzluğa daha az direnç gösterdiği için ortalama 1 hafta susuz olarak yaşayabilme özelliğine sahiplerdir. Kafası kopmuş olan bir hamam böceği 1 hafta sonunda susuzluğa yenik düşerek ölmektedir. Kalorifer böceğinin bir diğer ismi alman hamam böceği olarak bilinmektedir. Çok pis olan mikrop taşıyıcı bu haşere çeşidi birçok bulaşıcı ve salgın hastalık mikrobunu da insanların tükettikleri gıdalara ve kullandıkları eşyalara bulaştırır.

Kalorifer böceğinden insanlara geçebilen bazı hastalıklar; Pnomoni, hepatit, mantar hastalıkları, astım, alerjik reaksiyon, dizanteri, gıda zehirlenmeleri olarak ortaya çıkar. İnsanı ısırmayan ve sokmayan kalorifer böceği laboratuvar hayvanı olarak ideal olduğu için bazı araştırmalarda kullanılmaktadır. Kalorifer böceklerini 6 tane bacağı vardır. Dünyada 5000 civarında hamam böceği ve kalorifer böceği çeşidi yaşamaktadır. Ülkemizde sıcak bölgeler ve nemli iklim olan yerlerde çokça karşılaşılan yerlerdir.

Kalorifer Böcekleri Nasıl Yok Edilir?

Kalorifer Böceği Tablet Yemler ve doğal kalorifer böceği ilacı kullanılarak önlenemez. Kalorifer böcekleri ile mücadele etkin içerikli profesyonel hamam böceği ilaçları kullanılarak yapılmalıdır. Kalorifer böceği jeli yeni nesil böcek ilaçlarından olup kokusuz ve insan sağlığına zararsız olması nedeni ile son derece sağlıklı bir yöntemdir. Sıvı böcek ilaçları ve sisleme yöntem kullanılarak ta ilaçlama yapılan bu böcekler oldukça istilacı oldukları için hem üreme bölgeleri hemde yumurtalarının yok edilmesi için birden fazla ilaçlama yaptırılması gerekebilir.

Kalorifer böceğinin giriş yerleri kapatılmadan mekanda böcek yoğunluğu azalsa bile tam olarak ortadan kalkmayacağı için kalorifer böceği mücadelesi kapsamlı olarak ve bilinçli ilaçlama firmaları tarafından yapılmak zorundadır. Atasoy kalorifer böceği ilaçlama firması hamam böcekleri ve kalorifer böceklerinin yok edilmesi için hem iç alanlarda hemde bina dışında böceklerin yuvalarının imhasını sağlayan ilaçlar kullanmaktadır. ucuz kalorifer böceği ilaçları bu böcekleri önlemeye yeterli olamaz.

Kalorifer böceği üreme zamanı olarak en fazla üredikleri dönemler dikkate alınmalıdır. Yaz aylarının başlaması ile bu böceklerin ciddi bir artış gösterdiği ve mekanlarda çok sayıda yavru kalorifer böceği görüldüğü bilinmektedir. Böceklerin üreme zamanı evdeki böcek şikayetleri ciddi oranda artacağı için insanlar için huzursuzluk dahada artar. Bu dönemlerde kalorifer böceği ilaçlama yaptırmak böcek yoğunluğunu ortadan kaldırır. Ancak evde tek bir kalorifer böceği görülmesi bile başka böceklerin olma riskini doğuracağı için zaman kaybetmeden hemen bir böcek ilaçlama servisi istemek ve evdeki böcekleri imha ettirmek gerekir.

İnsanlar genelde böcek şikayetleri dayanılmaz boyutlara ulaştığı zaman ilaçlama yaptırmakta bu ise çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Senelik önleyici ilaçlama servisi alarak böceklerden uzak kalmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür. Bu nedenle önleyici haşere ilaçlama hizmetleri böcek oluşmasını önlemede ciddi önem taşır. Hamam böceklerinden ve kalorifer böceklerinden kurtulmak için profesyonel destek almak şarttır.

Kalorifer Böcekleri İle Mücadele

Hamam böcekleri oldukça zararlı haşerelerdir. Bu yazımızda kalorifer böcekleri nasıl yok edilir? kalorifer böcekleri ile mücadele için kullanılan böcek ilaçları ve ilaçlama yöntemleri hakkında bilgi verip insanların daha bilinçli ilaçlama servisi almasına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bilindiği gibi hamam böceği ilaçları kokusuz ve kokulu olmak üzere iki kısma ayrılır. Kokusuz Kalorifer Böceği İlaçları sıvı içerikli ve jel hamam böceği ilacı diye kendi içinde farklı özelliğe sahip olup sıvı kokusuz ilaçlama püskürtme şeklinde ve böceklerin yuvalandıkları bölgelere püskürtülerek uygulanır.

Hamam böcekleri nasıl yok edilir? merak edenlerin bilmesi gereken haşerenin bulaşma derecesine göre ilaçlama yöntemi seçmek ve bilinçli bir hamam böceği ilaçlama firmasından ilaçlama talebinde bulunulması gereklidir. Az yoğunluklu böcek şikayeti yaşanan mekanlara kokusuz ilaçlama yapılması uygundur. daha yoğun hamam böceği şikayeti olan daire ve evlerde jel ilaçlama yaptırmak kokusuz sıvı ilaçlara oranla daha etkili ve uzun süre önleyicidir.

Bizi arayıp evimde daha önce hamam böceği ilaçlama yaptırdım ama pek faydasını göremedim daha etkili bir ilaçlama şekli yok mu? diyen çok sayıda insan vardır. Hamam böcekleri nasıl yok edilir? diyorsanız öncelikle hamam böceği tablet ve böcek kovucu gibi cihazlardan kalcı çözüm olmayacağını bilmeniz gerekir. Ayrıca bireysel ilaçlama yaparak defalarca eve böcek ilacı uygulamak kısa bir süre için hamam böceklerini öldürse bile yumurtadan çıkan yavru hamam böcekleri böcek ilacına karşı direnç kazanıp giderek mekanda istila boyutunu artıracaktır.

Kalorifer böceklerinden kurtulmak için en etkili çözüm profesyonel hamam böceği ilaçlama şirketleri ile görüşüp en iyi hamam böceği ilaçlama tekniğini uygulatmak olmalıdır. Ancak bu böceğin yoğunluğu ve daha önce ilaçlama yaptırılıp yaptırılmadığına göre değişir. Evdeki antenli böcekler olarak bilinen kalorifer böcekleri ve hamam böcekleri için defalarca bireysel uygulama yapılan mekanlarda kokusuz ilaçlama asla işe yaramayacaktır. Bu bakımdan bilinçli ve profesyonel ilaçlama şarttır.

Kalorifer Böceklerinden Kurtulmak Mümkün Mü?

Kalorifer böcekleri ile mücadelede en önemli etken bilinçli önlem almak ve profesyonel ilaçlama uygulaması yaptırmaktır. Elbette tüm haşere çeşitleri için kalıcı çözüm mümkündür. Ancak bu bazen tek ilaçlama ile mümkün olmayacağı için birden fazla ilaçlama servisi alınmasını gerekli kılabilir. Kalorifer böcekleri ile mücadele konusunda olduğu gibi diğer pek çok haşere çeşidi içinde böcek giriş yollarının kapatılması ve ilaçlama en etkili çözümdür. Apartmana yaşayan insanlar için müstakil bir evde yaşayan insana göre böcek şikayetinden korunmak daha zordur.

Müstakil binada böcek ilaçlama ile böcekler daha kolay önlenirken apartmanda hamam böceği ilaçlama yaptırılmadan bireysel daire ilaçlaması ile uzun süreli böcek şikayetini ortadan kaldırmak daha zordur. Daire ilaçlaması ile böcekler ölse bile ilacın etkisi geçtiği zaman apartmandaki böcekler eve girerek yeniden böcek sorunu yaşanmasına sebep olurlar. Kalorifer böceklerinden kurtulmak mümkün mü? diye düşünenlerin bireysel çabalar ile bu böceklerin önlenmesinin çok zor olduğunu bilmeleri gerekir.

Tek bir dairede olan yoğun böcek sorunu bütün apartmanı etkileme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle toplu bina ilaçlaması çok önemlidir. Kalorifer böcekleri nasıl yok edilir? diyorsanız bu duruma dikkat etmeniz ve şayet tek daire ilaçlama yaptırmak zorunda iseniz öncelikli olarak lavabo giderleri, havalandırma boşlukları, kapı altları ve diğer böcek girişine müsait yerleri kapatmanız şarttır. Kalorifer Böceklerinden Kurtulmak için ucuz böcek ilaçlama asla işe yaramadığı gibi boşa zaman ve para kaybından başka bir işe yaramaz.

En etkili hamam böceği ilaçlama uygulamasında bile kullanılan haşere ilaçlarının kalıcı etkisi ortalama 3 ay ile 4 ay arasında değişir. Böylesi durumda 6 ayda bir evde hamam böceği mücadelesi yaptırmak çok daha etkili olur. Atasoy kalorifer böceği ilaçlama servisi olarak evdeki hamam böceklerinin yok edilmesi için en etkili haşere ilaçlarını kullanarak bilinçli ilaçlama yapmaktayız. Kokulu ve sisleme hamam böceği mücadelesi diğer ilaçlama türlerine oranla hem daha zor hemde çok daha dikkatli uygulanması zorunlu olan bir yöntemdir.

Konutlarda Kalorifer Böceği İlaçlaması

Kalorifer böcekleri nasıl yok edilir? Hamam böceklerini yok etmek için apartman dairesi, villa yada müstakil bir evde oturmak böceklerin daha farklı mücadele ile önlenmesini gerekli kılar. Çünkü müstakil bir ev ile villada yaşayan insanlar sadece kendi bölgelerindeki hamam böcekleri ile mücadele yaptırarak bu böceklerden daha kolay kurtulabilir. Ancak site ve apartman hayatı yaşayan insanlar için durum bu kadar kolay olmayabilir. Bunun nedeni çoğu zaman apartmandaki bir başka dairede olan hamam böceği şikayeti önlem alınmadığı zaman diğer daireler içinde ciddi risk oluşturur.

Hamam böcekleri nasıl yok edilir diye merak edenlerin sadece belirli bir bölgede ilaçlama yaptırmak yerine toplu ilaçlama hizmeti alması çok daha etkili olur. Ayrıca hem hamam böceği ilaçlaması yaptırıp hemde giriş yollarında önlem almak dışarıdan böcek girişini ciddi oranda önler. Böceklerin açık ve kırık noktalardan apartman ve daire içlerine girmesi kısa zamanda böcek sorununun istila boyutuna ulaşmasına yol açar. Bu ise sizin çok ciddi sorun yaşamanıza başlıca sebeplerdendir.

Evdeki böceklerinin yok edilmesi için toplu apartman ilaçlaması hem çok daha ekonomik hem de bu böceklerinin yok edilmesi için daha etkilidir. Bilinmesi gereken evde tek bir hamam böceği bile gördükten sonra asla ihmalkar davranmadan önleyici olarak hamam böceği ilaçlama yaptırmak hem binaya böcek yayılmasını hemde evde böcek üremesini ortadan kaldırır. Ayrıca evdeki kalorifer böceklerini yok etmek için evin temizliği ve hijyen kurallarını titizlikle yerine getirmek oldukça faydalıdır.

Ortada gıda kırıntısı, yiyecek şekerli gıda ve nemli bölgeler bırakılması hem hamam böcekleri için hemde diğer haşereler için çekici bir etkiye neden olur. Evde kalorifer böceği ilaçlama yaptırmadan önce böceklerin saklandığı ve dolaştığı bölgeler tespit edilmelidir. Profesyonel ilaçlama firmaları zaten bu konuda uzman personel ile ilaçlama hizmeti verdikleri için gerekli müdahaleyi yapmaktadır. Böceklerin hangi bölgelerde toplanıp böcek yoğunluğu olan yerlere direk ilaç uygulamak daha kısa sürede hamam böceklerinin ölmesine yol açar.

Kalorifer Böceklerinin Zararları

Kalorifer Böceklerinin Zararları

Kalorifer Böcekleri Nasıl Ürer?

Zararlı böceklerinin ortamdan arındırılması sadece ilaçlama ile belirli bir süre engellenebilir. Böceklerin giriş noktalarında gerekli önleyici tedbir alınmadığı zaman sürekli böcek girişi olacağı için hamam böcekleri nasıl yok edilir sorusuna çözüm bulmak imkansızdır. Eve yapılan kalorifer böceği ilaçlama bina ve apartmanda diğer dairelerde böcek bulunması nedeni ile çok da uzun süreli bir koruyuculuk sağlamaz. Bu bakımdan kalorifer böcekleri nasıl yok edilir? merak edenlerin bilmesi gereken, hamam böceklerinin ortaya çıkması ve çoğalmasına yol açan bazı çevresel faktörleri dikkate almak ve gerekli tedbirleri uygulamak şarttır.

Kalorifer böceklerinin evlere giriş yaptığı alanlar başta olmak üzere binalara yöneldikleri kısımlar, binaların etrafı, ortak kullanım alanları böcek girişinden arındırılmalıdır. Kısacası apartmana ve daireye hamam böceği girişine sebep olan bölgelerin iyi belirlenerek gerekli kalorifer böceği ilaçlama yaptırılması daha sonra zayıf bölgelerine iyice kapatılması gerekir. Kalorifer böcekleri nasıl yok edilir çok iyi bilmek şarttır.

Kalorifer böcekleri evlere çeşitli yollardan girebilir. Hamam böceğinin girişine neden olan sebepler arasında pazardan alınan bir poşetin içinde ,eve gelen beyaz eşya kolisinin içinde ya da alınan bir malzemenin arasında bulunan kalorifer böceği evde böcek üremesine sebep olabilir. Hamam böcekleri fark edilmeden eve girdikten sonra da yumurtlayarak evde böcek şikayetine sebep olur. Yapılacak bilinçsiz mücadele yada önemsenmeyen böcek görülmesi kısa zaman sonra böceklerin evi istila etmesine yol açar.

Evde olan nemli bölgelerin sürekli kurutulması evde kırık ve çatlak olan duvar diplerindeki zayıf noktalarını kapatılması eskimiş mutfak dolaplarının tamir edilmesi evde çöp bırakılmaması gerekir. Özellikle ekmek kırıntısı gibi böcekleri kendine çeken besin artıklarının olmaması böcek üremesini en aza indirir. Buna ek olarak Kalorifer böceği ilaçlama yaptırarak evdeki kalorifer böcekleri yok edilebilir. Kalorifer Böceği İlaçlama Servisi olarak Atasoy ilaçlama en etkili ilaçlama yöntemleri ve profesyonel ilaçlar kullanarak kalıcı ilaçlama hizmetleri vermektedir.

Sarı Kalorifer Böceği
+

Sarı Kalorifer Böceği

Sarı Kalorifer Böceği kahverengi ve hamam böceği ile benzer görüntüye sahip bir böcektir. Kalorifer böcekleri, yumurtlama yöntemi ile hızla üreyip çoğalan bir böcektir. Bir kalorifer böceği ortalama olarak içerisinde 35 ile 40 adet yumurtanın olduğu paketler halinde yumurtlar. Bu paketlerin olduğu yumurtaları dişi Kalorifer Böcekleri sırtında taşır. Her yumurtlama döneminde 200 kadar yumurta yapan kalorifer böceğinin, yavruları 18 gün sonunda yumurtadan çıkarak yavaş, yavaş erişkin hale gelmeye başlar.

Kalorifer böcekleri çok sıcak ve nemli ortamlarda oldukça fazla görülmektedir. Kalorifer Böceği Yavrusu ilk aşamada benekli ve şeffaf bir görünümde olup zaman geçtikçe rengi kahverengi olmaya başlar. Kalorifer Böceklerinin Yuvalandıkları Bölgeler lavabo, banyo, mutfak su borusu etrafı mutfak dolaplarının araları ve parkelerin arasıdır. Çok çabuk üreyen kalorifer böceği sıvı, ve jel böcek sı ile ilaçlanarak önlenebilir.

Sarı Kalorifer Böceği İle Doğal Mücadele pek başarılı olmadığı için mutlaka profesyonel ilaçlama firmalarından ilaçlama desteği alınmalıdır. Kısacası Kalorifer Böceği İlaçlama uzman kişiler tarafından etkili böcek ilaçları ve bilinçli yöntemler ile yapılmalıdır. Kalorifer Böcekleri insanların yediği ve yemediği pek çok şeyi yiyebilmektedir. Bilindiği gibi hamam böcekleri her türlü pislik ve mikrobu bir yerden başka bir yere gerek vücutları ile gerek dışkı ve salyaları ile taşır.

Sarı Kalorifer Böceğinin Yaşam Süresi ortalama olarak 10 ay ile 15 ay kadar olup, bu süre içinde binlerce böceğin üremesine sebep olurlar. Diş Kalorifer Böceği çiftleşme zamanı gelince feromon olarak bilinen bir koku salgılayarak erkek kalorifer böceğini üreme için davet eder. Hamam böceği türlerinin pek çoğu tropikal yerlerde sıcak iklimlerde daha fazla yaşar. Sarı Kalorifer Böceği -32 dereceye kadar soğuk iklime dayanabilir. Ancak genelde sıcak bölgelerde çok daha fazla yaşadıkları bilinir.

Kalorifer Böceklerinin Yapıları

Kalorifer böceğinin baş kısmındaki 1 çift anten nem ve yiyecek tespitinde büyük önem taşır. Kalorifer Böcekleri bu antenleri yere dokundurarak yön ve yiyecek tayin edebildiği için böceklerin antenleri oldukça hassastır. En büyük yapılı kalorifer böceğinin boyu ortalama 15 santimetre kadar olup yaşadığı bölge güney amerika kıtasıdır. İki kanat arası uzunluğu 30 cm olan bu böcekler alışılmış olan türlere oranla oldukça iri ve heybetli görünür. Kalorifer böcekleri ayaklarında bulunan pençeler sayesinde duvara ve düz zeminlere kolayca tırmanabilir.

İskelet yapıları vücudunun dışında olan bu böcekler her türlü pis ve mikroplu bölgelerde yaşadığı için insan sağlığına ciddi oranda tehdit oluşturur. Kalorifer ve hamam böceklerinin kan rengi beyazdır. Ergin erkek bir kalorifer böceği 1.5 mm, ergin olan dişi kalorifer Böceği hamile ise 4.5 mm boşluğa kolayca sığabilir. Bu ise aslında hamam böceği ve kalorifer böceklerinin küçük boşluklarda bile kolayca saklanıp yaşam sürmesinde önemli etkendir.

Yeni kabuk değiştirmiş olan bir kalorifer böceğinin göz kısmı siyah olur. Bu böcekler açlığa bir ay dayanabilme kapasitesine sahiptir. Ancak susuzluğa daha az direnç gösterdiği için ortalama 1 hafta susuz olarak yaşayabilme özelliğine sahiplerdir. Kafası kopmuş olan bir hamam böceği 1 hafta sonunda susuzluğa yenik düşerek ölmektedir. Kalorifer böceğinin bir diğer ismi alman hamam böceği olarak bilinmektedir.

Çok pis olan mikrop taşıyıcı bu haşere çeşidi birçok bulaşıcı ve salgın hastalık mikrobunu da insanların tükettikleri gıdalara ve kullandıkları eşyalara bulaştırır. Sarı Kalorifer Böceğinden insanlara geçebilen bazı hastalıklar; Pnomoni, hepatit, mantar hastalıkları, astım, alerjik reaksiyon, dizanteri, gıda zehirlenmeleri olarak ortaya çıkar. İnsanı ısırmayan ve sokmayan kalorifer böceği labratuvar hayvanı olarak ideal olduğu için bazı araştırmalarda kullanılmaktadır. Kalorifer böceklerini 6 tane bacağı vardır. Dünyada 5000 civarında hamam böceği ve kalorifer böceği çeşidi yaşamaktadır.

Sarı Böcekler

Sarı Böcekler

Kalorifer Böcekleri Nasıl Yok Edilir?

Kalorifer Böceği Tablet Yemler ve doğal kalorifer böceği ilacı kullanılarak önlenemez. Kalorifer Böcekleri İle Mücadele etkin içerikli profesyonel hamam böceği ilaçları kullanılarak yapılmalıdır. Kalorifer böceği jeli yeni nesil böcek ilaçlarından olup kokusuz ve insan sağlığına zararsız olması nedeni ile son derece sağlıklı bir yöntemdir. Sıvı böcek ilaçları ve sisleme yöntem kullanılarak ta ilaçlama yapılan bu böcekler oldukça istilacı oldukları için hem üreme bölgeleri hemde yumurtalarının yok edilmesi için birden fazla ilaçlama yaptırılması gerekebilir.

Kalorifer Böceğinin Giriş Yerleri kapatılmadan mekanda böcek yoğunluğu azalsa bile tam olarak ortadan kalkmayacağı için kalorifer böceği mücadelesi kapsamlı olarak ve bilinçli ilaçlama firmaları tarafından yapılmak zorundadır. Atasoy böcek ilaçlama firması hamam böcekleri ve kalorifer böceklerinin yok edilmesi için hem iç alanlarda hemde bina dışında böceklerin yuvalarının imhasını sağlayan ilaçlar kullanmaktadır.

Sarı Kalorifer Böceği Üreme Zamanı olarak en fazla üredikleri dönemler dikkate alınmalıdır. Yaz aylarının başlaması ile bu böceklerin ciddi bir artış gösterdiği ve mekanlarda çok sayıda yavru kalorifer böceği görüldüğü bilinmektedir. Böceklerin üreme zamanı evdeki böcek şikayetleri ciddi oranda artacağı için insanlar için huzursuzluk dahada artar. Bu dönemlerde kalorifer böceği ilaçlama yaptırmak böcek yoğunluğunu ortadan kaldırır.

Ancak evde tek bir kalorifer böceği görülmesi bile başka böceklerin olma riskini doğuracağı için zaman kaybetmeden hemen bir böcek ilaçlama servisi istemek ve evdeki böcekleri imha ettirmek gerekir. İnsanlar genelde böcek şikayetleri dayanılmaz boyutlara ulaştığı zaman ilaçlama yaptırmakta bu ise çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Senelik önleyici ilaçlama servisi alarak böceklerden uzak kalmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür. Bu nedenle önleyici haşere ilaçlama hizmetleri böcek oluşmasını önlemede ciddi önem taşır.

Kalorifer Böceği Neden Olur Nasıl ürer
+

Kalorifer Böceği Neden Olur Nasıl ürer

Kalorifer Böceği Neden Olur Nasıl Ürer? ilaçlama yaparak kalorifer böceğinden nasıl kurtulurum? bu gibi arayışlar hemen her insanın karşılaştığı bir durumdur. Hamam böcekleri ile benzer özelliğe sahip olan alman hamam böcekleri olarak bilinen kalorifer böceği ile mücadele oldukça önemlidir. Kahverengi ve antenli böcekler olarak bilinen bu böcek çeşidi son derece istilacı yapıda olması ve çok çabuk üremesi ile dikkat çeker. Kalorifer böceği ilaçları ve kalorifer böceği ilaçlama yöntemleri dikkatlice seçilmediği takdirde bu böcekler yaşam alanlarını çok kısa zamanda istila etmeye başlarlar.

Dilerseniz kalorifer böcekleri hakkında kısa bilgi verip konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayalım. Kalorifer böceği yumurta bırakan ve çok hızlı çoğalan bir böcektir. Her defasında içerisinde 35-40 adet yumurtanın olduğu paketler halinde yumurtaları dişi kalorifer böceği çoğunlukla sırtında taşır. Her defasında 200 civarında yumurta bırakan kalorifer böceğinin, yavruları 18 günü tamamladıktan sonra yumurtadan çıkar ve etrafta minik yavru böcekler görülmeye başlar.

Kalorifer böceği yapı olarak çok sıcak ve nemli ortamları sever. Kalorifer böcekleri ile hamam böceği yuva yapmak için sıcak ortamları tercih etmektedir. Bu haşerelerin üremek için en sevdiği yerler lavabo, banyo, mutfak, su borusu, parke arası, kapı araları ve kuytu bölgelerdir. Çok hızlı üreme potansiyelleri bu böcekler ile mücadelenin ilk anda başlatılmasını şart kılar. Kalorifer böceği ilaçları sıvı içerikli ve jel kalorifer böceği yemleri halinde uygulanabilir.

Kalorifer böceklerinden nasıl kurtulurum? diyorsanız sıvı, kokulu ve püskürtme yöntemi ile jel ilaçlama seçeneklerinden birini yaptırmanız gerekir. Kalorifer böceği ilaçlama yoğun olduğu mekanlarda jel ilaçlama yada buharlı ilaçlama tarzında yapılmalıdır. Daha düşük yoğunluklu mekanlarda ise kokusuz kalorifer böceği ilaçlaması yaptırmak yeterli olur. Kalorifer böceği insanların tükettiği yada tüketmediği hemen her şeyi yiyebilen oldukça değişik besinlere musallat olan bir haşeredir.

Kalorifer Böceğinin Yapısı

Kalorifer böcekleri son derece pis ortamlarda yaşayan böcekler olarak bilinir. Her türlü pislik ve mikrobu yaşadıkları lağım kenarları, izbe mekanlar ve mikroplu ortamlardan üzerinde taşıyarak bir yerden başka bir yere vücutları ve ayaklarında bulaştırırlar. Kalorifer böceğinin ömrü ortalama olarak bir yıl ile 15 ay kadar bir zaman aralığındadır. Diş kalorifer böceği çiftleşme döneminde feromon diye isimlendirilen bir koku salgılar ve erkek kalorifer böceğini kendisi ile çiftleşmeye davet eder.

Kalorifer böcekleri ile hamam böceği türlerinin pek çoğu tropikal iklim örtüsüne sahip bölgelerde yaşam sürerler. Kalorifer böceği oldukça dirençli bir vücut yapısına sahiptir. yaklaşık olarak – 30 santigrat derecede bir soğuğa bile direne bilmektedir. Işığı sevmeyen bu böcekler gündüzleri yuvalarında dinlenir ve geceleri ortaya çıkarlar. Kalorifer böceği türleri bir gecede yaklaşık olarak 10 katlı bir binayı dolaşma özelliğine sahiplerdir. Buda ortalama olarak bir günde 4.5 km yol alabildiklerine işaret etmektedir.

Kalorifer böceğinin antenleri nem ve yiyecek tespit edebilme görevi görür. Kalorifer böcekleri ve hamam böceği çeşitleri kafasında bulunan bu antenleri yere dokundurarak yön ve yiyecek tayininde kendilerine büyük bir kolaylık sağlar. Dünyadaki en büyük kalorifer böceğinin büyüklüğü 15 cm civarında olduğu bilinmektedir. Kalorifer böceği ayağında bulunan pençeler sayesinde duvara tırmanıp en dik yapılarda bile kolayca ilerler. Dış iskelet yapısına sahip olan bu böcekler diğer haşerelerden ayrı bir özelliğe sahiptir.

Kalorifer böceğinin iskeleti diğer böceklerin tam tersine vücudunun dışında yer alır. Ergin olan erkek kalorifer böceği 1.5 mm,civarında bir boşluğa girebilirken ergin olan dişi kalorifer böceği hamile iken yaklaşık olarak 4.5 mm boşluğa sığabilir. Kalorifer böcekleri kendini yenilemek için kabuk değiştirme becerisine sahiptir. Yeni kabuk değiştirmiş olan kalorifer böceğinin 1 saat sonra kabuğu, asıl rengini almaktadır.

Kalorifer Böcekleri Hakkında İlginç Bilgiler

Yeni kabuk değiştiren kalorifer böceğinin göz bölgesi siyah iken kendi rengi daha açık olur. Bir kalorifer böceği hiç bir şey yemeden açlığa 1 ay kadar dayanabilir, fakat susuzluğa ancak 1 hafta direnebildiği için susuzluk nedeni ile ölmektedir. Kafası kopan kalorifer böceği 1 hafta kadar ölmeden yaşamasına karşın sonunda susuzluktan ölmektedir. Halk arasında kalorifer böceği olarak bilinen bu böceğin adı alman hamam böceğidir. Ayrıca benzer böcekler ise hamam böceği, karafatma, kakalak kalorifer böceği gibi farklı isimler ile anılır.

Kalorifer böcekleri oldukça pis olan mikrop taşıyıcı zararlı böceklerdir. Kalorifer böceğinden bulaşma ihtimali bulunan hastalıklar; Pnomoni, hepatit, mantar hastalıkları, astım, alerjik reaksiyon, dizanteri, gıda zehirlenmeleri şeklinde görülebilmektedir. İnsanı ısırmaz ve sokmazlar ayrıca zehirli bir böcek türü değillerdir. Labaratuar denek hayvanı olarak kullanılan bir özellikleri vardır. Kalorifer böceği hakkında bazı sayısal bilgiler ise şu şekilde yer alır.

Kalorifer böceğinin ayaklarının genelinde eklem bulunmaktadır. Kalorifer böceklerinin 6 adet bacağı vardır. Suda boğulmadan yaklaşık olarak 40 dakika nefesini tutabilmektedir. Dünyada 5000 civarında kalorifer böceği çeşidi bulunmaktadır. Çok eski devirlerde yer yüzüne gelmiş olan hamam böceği ve kalorifer böceklerinin 320 milyon yıl önce ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Kalorifer böceği evlere nasıl gelir? böceklerin evlere giriş yolları neresi merak edenler için hemen belirtelim, atık su boruları, kapı altları, açık camlar, kablo kenarları ve lavabo giderleri ile sızıntılardan ev ve iş yerlerine gelirler.

Bu sızıntılar önlenmediği takdirde sürekli böcek sorunu yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Kalorifer böceği ilaçlama yaptırsanız bile çok uzun soluklu bir faydası olmaz. Alışveriş yaptığımız poşetler, koli ve kutular ile yumurtasını evlere fark etmeden taşıyabiliriz. Evde tek bir adet hamam böceği bile önlem alınmadığı takdirde çok kısa zamanda böcek istilasına sebep olur.

Kalorifer Böcekleri Hakkında En Fazla Sorulanlar

1-Kalorifer böcekleri nereden gelir?

Kalorifer böcekleri ev ve iş yerlerimize dış ortamlardan gelmektedir. Yaşam alanlarına alışveriş yada ile kanalizasyon borularındaki sızıntı, evlerin lavabo giderleri, kapı altları, havalandırma bölgeleri ve zayıf her noktadan girebilmektedir. Ayrıca yeni taşındığınız binada böcek olabileceği gibi eşyalar arasında nakliye araçları nedeni ile de gelebilirler.

2-Kalorifer böceği nerede ve nasıl yaşar?

Kalorifer böceği yaşam alanları olarak en belirgin bölgeler, nem ve rutubet olan bölgeler ile bodrum, çatı, depo bölgeleri, evlerde ise mutfak, banyo atık su borusu etrafında sızıntı ve nem olan yerlerde yaşamaktadır. Kalorifer böcekleri nem ve sıcağın olduğu her ortamı tercih ettikleri için yaşar sıcak bölgeler ile nemli alanlar doğal hamam böceği ve kalorifer böceği yaşam alanlarıdır.

3-Kalorifer böceği kaç yumurta bırakır?

Dişi kalorifer böcekleri her yumurtlama esnasında 100 kadar yumurta yapabilme potansiyeline sahiptir. Dişi kalorifer böceği sırtında taşıdığı 20 civarında yumurta paketlerini dolaştığı uygun tüm bölgelere bırakır. Çatlaklar, kapı pervazları, oyulmuş kenar köşe bölgeler kalorifer böceğinin yumurta bırakması için en uygun alanlardır. Bir çift kalorifer böceği ölene dek 100.000 civarında yumurta bırakarak milyonlarca böceğin doğmasına sebep olmaktadır.

4-Kalorifer böceklerinden hastalık bulaşır mı?

Kalorifer böceği pislik ve mikrop taşıyıcıdır. Kalorifer böceği insanlara birçok mikrop ve hastalık bulaştırabilir. Her yeri gezebilen kalorifer böceği dışkı ve salyaları ile gittiği yerde mikrop bırakır. Kalorifer böceğinin bulaştırdığı hastalıklar verem, Pnomoni, alerjik reaksiyonlar, dizanteri, astım, mantar hastalıklarıdır. Bu hastalıklar yüzünden kalorifer böceği ilaçlama büyük önem arz etmektedir.

Kalorifer Böceklerinin Zararları

Kalorifer Böceklerinin Zararları

5-Kalorifer böcekleri ne yer?

Kalorifer böceği insan ve hayvan kanı emerek beslenen asalak parazitler değildir. Kalorifer böcekleri ile hamam böceği türleri insanların yediği ve yemediği her şeyi yiyerek hemen her türlü gıda maddesini kirletir ve mikrop bulaştırırlar. Ayrıca besinlerimiz üzerinde dolaşır ısırıklar alır, dışkı ve salyalarını gıdaların üzerine bulaştırıp pek çok hastalığa sebep olmaktadırlar.

6-Kaç hamam böceği türü var kalorifer böceği ısırır mı?

Kalorifer böceğinin dahil olduğu gurupta yer alan hamam böceklerinin yaklaşık olarak 5000 civarında çeşidi bulunur. Dünya üzerine 320 ile 350 milyon yıl önce geldikleri düşünülmektedir. Kalorifer böceği yaşadığı iklim ve alana bağlı olarak değişik türlere ayrılan hamam böceklerindendir. Hamam böceği, karafatma, alman hamam böceği, amerikan hamam böceği, kakalak isimleri en çok bilinenlerdir. Kalorifer böceği insanı ısırıp kan emmez ancak böcek ölüleri ile beslenir. İnsanların yediği ve yemediği hemen her şeyi yer ve evlerdeki gıdaları kirletip gıda zehirlenmelerine sebep olurlar.

7-Kalorifer böcekleri besinleri kirletir mi?

Kalorifer böceği gece ortalıkta dolaşarak açıkta kalan gıdalarımız üzerinde gezinip dışkı ve salyalarını beslendiğimiz besin maddelerine bırakmaktadır. Bu gıdaları atmaz tüketirsek gıda zehirlenmesinden çeşitli hastalık mikroplarının bulaşmasına sebep olurlar. Bu nedenle geceleri ortalıkta açık besin ve gıda maddeleri bırakmamalı ağızları sıkıca kapatılmalıdır.

8-Kalorifer böceğinin rengi nasıldır?

Kalorifer böceği koyu kahverengi ve çizgili böcekler olup hamam böceği türleri arasında alman hamam böceği olarak anılır. Yaşadığı ortama göre değişik boylarda karşımıza çıkar. Yaz aylarında evlerde çok sayıda görüldükleri için bir an önce ilaçlama yaptırılması şarttır.

Alman Kalorifer Böceği
+

Alman Kalorifer Böceği

Alman Kalorifer Böceği yani bir başka deyimle Alman Hamam Böceği renk yapısı itibarı ile kahverengi tonda ve küçük yapılı olması nedeni ile diğer hamam böceği türlerinden hemen ayırt edilebilir. Hamam böceği ilaçlama taleplerinde mutfak böceği olarak bilinen bu böcekler ciddi ilaçlama isteğine sebep olur. Alman Hamam Böceği ortalama 1- 1,5 cm kadar büyüklüğü sahip zararlı bir haşeredir. Alman kalorifer böceği kendi türü arasında en fazla yumurta bırakan ve en hızlı üreyen haşere olarak dikkat çekmektedir.

Yapıları küçük olmasına karşın, diğer hamam böceklerinden daha aktif olmaları evleri istila etmesi alman kalorifer böceği ilaçlamasını önemli kılar. Bir dişi alman hamam böceği 1 sene boyunca 10. 000 lerce yavru böceğin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Alman hamam böcekleri gündüzleri yuvalarında dinlenirlerken geceleri beslenmek için ortalığa yayılarak ciddi böcek yoğunluğu görülmesine yol açar. Karanlıkta dolaşıp beslenen alman hamam böceği ışıkta karanlığa kaçar.

Alman kalorifer böcekleri, sıcak ve nemli ortamları sevdiği için evlerin mutfaklarını ve banyo kesimlerini mesken tutar. Evlerin sıcaklığı ve evdeki besinler bu böcekler için uygun yaşama koşulunu sağladığı için alman hamam böceği kısa sürede mekanda ciddi bir üremeye geçer. Kalorifer böcekleri, evlerimize ya aldığımız eşyalar ile gelir ya da evlerin banyo ile tuvalet havalandırmaları, lağım ve lavabo giderlerinde özellikle geceleri ciddi sayıda gelirler.

Alman kalorifer böcekleri pis bölgelerden evlere geldiği için insana bulaşan hastalık konusunda oldukça mahirdir. Alman hamam böceğini diğer hamam böcekleri arasında kolayca ayırt edilmesini sağlayan daha küçük yapılı olması ve kahverengi renkte vücudunda şerit bulunmasıdır. Alman Hamam Böceği resimlerine baktığınız zaman diğer türlerden kolayca ayırt edebilirsiniz. Bunun için web sayfamızdaki kalorifer böceği resmine ve alman hamam böcekleri türlerinin özeliklerine bakmanız yeterlidir.

Alman Hamam Böceği İlaçları Ve Biyolojisi

Alman hamam böceği ile mücadele için kullanılan ilaçlar diğer hamam böceği çeşitleri için kullanılan kokulu, kokusuz ve jel böcek ilaçlarının aynısıdır. Alman kalorifer böceği için jel kalorifer böceği ilacı ve sıvı ilaçlar, yani kokusuz ve kokulu hamam böceği ilaçları da rahatlıkla kullanılır. Alman hamam böceği ilaçlaması için mutlaka ilaçlama firması seçiminde titiz davranmanız gerekir. Bazı hamam böceği ilaçlama servisleri kokusuz ve etkisi zayıf ilaçlarını tercih ederek birden fazla ilaçlama yaptırmanıza karşın hamam böceklerine kalıcı çözüm bulamamaktadır.

Alman Kalorifer Böceği İlaçlama elbette kokusuz ve kokulu hamam böceği ilaçlama yöntemleri kullanılarak ilaçlanabilir. Ancak daire ve işletmedeki böcek yoğunluğu dikkate alınarak ilaçlama yöntemi belirlenmelidir. Tüm böcek şikayetlerinde kokusuz ilaçların ve standart ilaçlama yönteminin uygulanması daha baştan işin baştan savma yapılacağına işarettir. Bu nedenle alman hamam böceği şikayetlerinde dikkatli davranmalısınız.

Alman hamam böceğinin biyolojisi, 0.5-1 cm boyunda, kahverengi, en hızlı üreyen hamam böceği türü olması ve diğerlerine oranla daha küçük yapılı olması olarak dikkat çeker. Dişi bir alman kalorifer böceği ortama bıraktığı bir pakette 40-50 civarında yumurta bulunmasını sağlar. Bir tek dişi alman hamam böceği bir yılda 30.000’i bulan yavru hamam böceklerinin mekana yayılmasına neden olabilir. hamam böceği ilaçlama servisleri ortalama olarak bir yıl kadardır.

Kuru ve sıcak yerleri sevdiği için evlerde sıkça görülen bu böcek çeşidi, halk arasında kalorifer böceği ismi ile anılmaktadır. Evde kalorifer peteği, kombi ve kapı kenarlarında bol miktarda karşılaşılan bir böcektir. Alman hamam böcekleri çok pistir ve her şeyi yerler. Bu nedenle evlerin önündeki çöp kovalarından tutun, lağım giderlerine ve atıl depolara kadar hemen her bölgede kolayca yiyecek bulurlar. Her pisliği, mikrobu evlere taşır ve insanların kullandıkları mutfak eşyalarına buradan da gıdalara kolayca bulaştırırlar.

Alman Hamam Böceklerinin Zararları

Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde insanların yanı başında yaşarlar. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyo bölgesi olup buralarda rahatça üremeye başlarlar. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar. Sebep oldukları bazı hastalık türleri ise şunlardır. Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, alerjik bulgular benzeri çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve insanlara kolayca bulaştırırlar. Hamam böceğinden kurtulmak için kalıcı böcek ilacı her türlü çatlak ve yarıklara, kapı pervazı, süpürgelik, dolap arkası gibi yerlere uygun dozda uygulanmalıdır. Ayrıca jel kalorifer böceği ilacı ile yemleme şeklinde alman hamam böceği ilaçlama yapılabilir. Hamam böceği ilaçlamasında en etkili yöntem hiç kuşkusuz buharlama böcek ilaçlama türü olup uzman ilaçlama firmalarınca yapılan etkili bir ilaçlama şeklidir.

Hamam böceklerinin türlerine göre değişik yapıları ve boyları bulunur. Bir Hamam böceğinin boyu birkaç mm den başlayıp 4 -5 cm civarında görülenleri de vardır. Hamam böceklerinin vücutlarında özel algılayıcıları, yani mükemmel çalışan bir sonar (radar) sistemleri bulunması yön ve yiyecek tespit etmelerini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca alman hamam böceği üzerine gelen tehlikeleri sezinleyerek hızlı bir şekilde saklanır. Hamam böceklerinin o kadar mükemmel algıları mevcuttur ki ortamda bulunan insanların dışında başka kişiler geldiğinde hemen algılarlar.

Yani çok gelişmiş tanımlama sistemi olan bir böcek olduğunu söylemek mümkündür. Hamam böceğinin dünya üzerinde birçok farklı türü yaşamaktadır. Dünyada bilinen hamam böceği türünün 4000 – 5000 kadar olduğu saptanmıştır. Alman hamam böceği gece bulduğu yiyecek kırıntıları, sebze, meyve özü, gıda atıkları ve her türlü şeyi yer. Hamam böceği besin olmadan 30 – 40 gün kadar yaşadığı bilinen bir böcektir.

Alman Hamam Böceğinin İlginç Özellikleri

Alman kalorifer böceği sıvı ihtiyacını karşılayamasa dahi 10 güne kadar dayanabilir. Hamam böceği vücudu çok güçlü ultra viole ışınlarına dayanıklı olan ender bir haşeredir. Direnç olarak insanlardan 10’larca kat daha dayanıklıdırlar. Hamam böceğinin sıcaklık ve soğukluk bakımından güçlü bünyesi olması her iklimde kolayca yaşamasına olanak sağlar. İnsanların dayanamadığı sıcaklığa ve soğuğa rahatlıkla dayanırlar. Hamam böceği 50 derece sıcaklığa dayandığı gibi -30 derecede de yaşayabilen oldukça güçlü vücut direnci olan bir haşeredir.

Hamam böcekleri yaşadıkları yere ve türlerine bağlı olarak farklı renklerdedirler. Kalorifer böcekleri genel olarak 1,5 yada 2,5 yıl kadar yaşarlar. Alman hamam böceğinin vücudu dirençli olup ayak kopmalarında veya herhangi bir uzvu koptuğunda ölmezler hatta kafaları kopsa dahi haftalarca yaşadıkları bilinmektedir. Alman hamam böcekleri yumurta bırakarak çok hızlı bir biçimde çoğalırlar. Hamam böceği yumurtasını ortalıkta görmek çokta mümkün değildir.

Hamam böceği yumurtasını evlerde duvar diplerine evdeki çatlaklara bırakır. Çoğu hamam böceği türünde yılda 1 defa çiftleşme olur. Bu çiftleşme bazı türlerde ömürleri boyu kendilerine yeter. Hamam böceği bir yıl içinde aynı çiftleşmeden 4 veya 5 defa yumurta bırakır. Her yumurtlamada 500’e yakın yumurta bırakır. Hamam böceği doğada ormanlık alanlarda nemli ortamlarda toprak yüzeylerde bulunur. Evde ise hamam böcekleri lavabo altlarında, evin mutfağında, evin bodrumunda, çatı katlarında hatta yatak odalarına kadar her mekanda insanların karşısına çıkmaktadır.

Alman kalorifer böceği üzerinde gezindiği ve besinlerden yiyerek tükettiği yiyecekleri bozarlar. Gıda zehirlenmelerin birçoğu bu haşerelerden kaynaklandığı için Etkili alman hamam böceği ilacı kullanılarak evde alman hamam böceği ilaçlama yaptırmak oldukça mühimdir. Alman kalorifer böceği ile mücadele için en etkili haşere ilaçları kullanmak bir an önce yok edilmeleri için zorunluluktur.

Kalorifer Böceklerinin Zararları

Kalorifer Böceklerinin Zararları

Alman Hamam Böceği Isırır Mı Nasıl Yok Edilir?

Alman kalorifer böceği kan ile beslenmediği için herhangi bir şekilde insanı ısırma gibi şikayetlere sebep olmaz. Alman hamam böcekleri , vücudundaki algılayıcılar ile insanın nefes alışından tutunda hareketlerine kadar her şeyi net olarak algılarlar. Vücuttaki bu hareket ve ısı değişimini tehlikeli olarak gördükleri için insana pek yaklaşmadıkları için doğal olarak ısırmazlar. Ev haşere ilaçları olarak bilinen en etkili haşere ilaçları kullanılarak alman hamam böceklerine karşı ilaçlama yaptırılması gerekir.

Alman Hamam Böceği ile mücadele için kullanılacak alman hamam böceği ilacı evdeki böceklerin yoğunluğuna göre belirlenmelidir. Bayer haşere ilaçları ve diğer profesyonel böcek öldürücü ilaçlar kullanan hamam böceği ilaçlama firmalarından ilaçlama desteği almak bu böcekler ile mücadelede önemlidir. Hamam böceği için ilaç seçerken, insanlar hamam böceği ilaç fiyatlarına önem vermek yerine en etkili nasıl yok edilir ona dikkat etmelidir.

Alman hamam böceği ilaçlama hizmetleri veren arma böcek ilaçlama ekibi, alman kalorifer böceği ilaçları içinde kokusuz ve kokulu böcek ilaçlama yöntemlerini uygulayarak profesyonel böcek ilaçlama hizmeti vermektedir. Alman hamam böceklerinden kurtulmak için doğru ilaçlama tekniğini kullanmak çok mühimdir. Alman hamam böceklerinin evlerden arındırılması için profesyonel böcek ilaçlama firmalarından hizmet almak olmazsa olmaz şartlardan biridir.

Apartman ilaçlama, daire ilaçlama, iş yeri ilaçlama hizmetlerimiz ile insanların yoğun olarak yaşadığı mekanlarda hayatı olumsuz olarak etkileyen tüm haşereler gibi alman hamam böceklerine karşıda kalıcı çözümler sunmaya gayret ediyoruz. Amacımız daima en iyi çözümleri ekonomik hamam böceği ilaçlama fiyatları ile vermektir. Atasoy böcek ilaçlama hizmetleri ucuz ve kalitesiz ilaçlar kullanmaz. Alman Kalorifer Böceği ve başka ilaçlama firmaları gibi insanların haşere şikayetlerini defalarca ilaçlama yaparak çözmeye çalışmaz. Bizim farkımız profesyonel ve kalıcı çözüm anlayışımız. Bir önceki yazımız olan Akrep ilaçlama firmaları na göz atın.