Bit İlaçlama

Bit İlaçlama

Bit İlaçlama zararlı bitlerin insan ve evcil hayvanlardan kan emerek beslenmesini önlemede büyük önem taşır. Ev ilaçlama hizmetleri çeşitli bitler için mekanlarda dezenfekte ve bitlerden arındırma amaçlı ilaçlama hizmetleri verirler. Dilerseniz bitler hakkında kısaca bilgi paylaşalım. Bit Çok küçük boyutlu bir haşere olup, sarı renkte 2-5 mm boyunda dış parazit bir zararlıdır. Memelilerin ve insanların vücudunda kanlarını günde 2-3 defa emerek yaşam sürerler. Erişkin bitler uzun süre gıdasız ve kan emmeden yaşayabilir.

Baş, vücut ve kasık biti gibi bilinen çeşidi yanı sıra hayvanlarda görülen kumru biti ve kuş bitleri mevcuttur. insanlarda görülen bitler saç ve çamaşırlara yumurtasını (sirkesini) kuvvetlice yapıştırır. Kasık biti kasık arasında deri içine girip yerleşir. Yaşanılan ortamdaki eşya ve kişinin şahsi eşyası ile de gittiği diğer mekanlara kolayca yayılırlar. Ev içi ve okul gibi toplu yaşama alanları da kolay bit yayılmasına maruz kalan yerleridir.

Kış ve temizliğin yetersiz olduğu ortamlarda sıkça bitlenme şikayetleri görülür. Bitlerin ısırdığı yerlerde şiddetli kaşıntı yaşanır. Deri koyu şekilde esmerleşir, leke ve papuller oluşmaya başlar. Buralarda bakteriler yerleşirse fronkülosis impetigo gibi enfeksiyonlar oluşur. Tifüs ve hummalar gibi önemli hastalıkların da tetikleyicisi özelliklerin başındadır. Bitlerin kontrol edilmesi için Bit İlaçlama dahil çeşitli müdahaleler gereklidir. Bireyin ve yaşadığı ortamın hijyenine önem verilmek kıyafetlerini sürekli sıcak su ile yıkamak ve bit ilacı ile düzenli tedavisine devam etmek şarttır.

Bitlenme durumunda dikkat edilmesi gerekenler şunlardır. Tüm çamaşırların yıkanması, İnsan vücudunun sık, sık yıkanarak temizlenmesi ve vücudunun ilaçlanması, Hayvanların ilaçlanması ve veteriner kontrolünde temizlenmesi, Evdeki eşyaların komple ilaçlanması gerekir. Evde Bit İlaçlama kimyasal olarak yapılır. Yayılma durumunda acilen profesyonel bit ilaçlama servisi almak bitlerden kurtulmak için şarttır.

Bit İlaçlaması Nasıl Olmalıdır?

Bit ilaçlamasında kullanılan bit ilaçları haşereler için kullanılan kimyasallardan iken, insan bedeni ve kıyafetlerdeki bitler farklı, farklı ilaçlar ile bitlerden arındırılmalıdır. Çünkü insan için kimyasal bit ilacı kesinlikle kullanılamaz. Bit ilaçları profesyonel bit ilaçlama firmaları tarafından, böcekleri saklandıkları yerlerden çıkarıcı özellikte sonra da kalıcı ve uzun etkili ilaçlar kullanılarak yapılmalıdır. Böyle bir ilaçlama türü ise ancak Ulv Bit İlaçlama şeklinde tam çözüm sunmaktadır.

Bireysel bit mücadelesi ile zaman kaybetmek yerine bit ilaçlama konusunda uzman ilaçlama servisleri ile çalışarak ilaçlama desteği alınmalıdır. Kesin çözüm için bilinçli mücadele çok önemlidir. Bitler ile mücadele uzman ekiplerden alındığı zaman hem zaman kaybını, hemde daha ekonomik ve maddi zarar yaşamanızı önlersiniz. Bireysel olarak bitlerden kurtulmak için sadece bedeninizde ve kıyafetlerinizde temizlik yaparak kurtulmanız mümkün değildir. Eş zamanlı olarak mekanda bit ilaçlaması yaptırmadan bitlerden asla kurtulamazsınız.

Sadece kişisel temizliğinizi ve kişisel eşyalarınızı temizlemenizin bitleri önlemeye yeterli gelmesi söz konusu değildir. Yastığınızda ya da havlularınızda bulunan sirkeler yumurtalarından çıktıktan sonra kısa zamanda benzer problemleri yaşamanıza neden olabilecektir. Bir sirkenin insan saçı dışında 15 gün süre ile yaşayabilmesi mümkündür. Bireysel önlem ile kendinizin bitlerden arındırılması sonucu mekanda olan sirkelerin tekrar aynı sorunlar ortaya çıkarması aynı sorunu yeniden yaşamanıza yol açar.

Koku yada kokusuz bit ilaçları ile evinizde sisleme yöntemle bir Bit İlaçlama Servisi almanız yaşam alanında oluşan bitlenme sorunlarına kalıcı çözüm sunar. Mekan ilaçlaması evdeki bitler yok ederken, ailede olan kişilerin de kendi kişisel kontrollerini yapmaları ve bulaşıcı olan bu bitlerden kendilerini arındırıp bitlenme ye karşı tedbir almaları önemlidir. Siz fark etmeseniz de küçük bir temas ile kişiden kişiye bulaşabilen bitlerden kalıcı olarak kurtulmak hem kişisel hemde evde bit ilaçlama yapılarak mümkündür.

Bitler İle Mücadele

Bitler İle Mücadele

Saç Biti Nedir?

Saç biti insan saçında yaşayan ve üreyen çok küçük boyutlu, kanatsız, günde 2-8 kez kan emerek beslenen gri renkli ve insandan insana bulaşan bir kan emici haşeredir. Sirke denilen yumurtaları saçların diplerinde yapışmış şekilde görmek bitin kendisini görmekten daha kolaydır. Sirke adı verilen bit yumurtaları genellikle enseye yakın, kulakların arkasında ve başın arkasında saç tellerine tutunmuş halde kolayca fark edilecek özelliktedir. Sirkeler kir veya kepek gibi yıkanarak insan saçından kolayca arındırılamaz.

Önce etkili bir saç biti ilacı ile tedavi edilerek öldürülmeli, özel bir tarak ile saçtan sirkeler kolayca temizlenmelidir. Saç biti insan vücudu dışında yalnızca 48 saat kadar yaşayabilir. Evcil hayvanlar üzerinde yaşaması söz konusu değildir. Sirkeler ise insan vücudu dışında kumaş ve battaniye üzerinde 10-15 gün canlı kalabilme özelliği taşırlar. Bitlenmenin pislikle bir ilgisi yoktur. Saç biti temiz, sağlıklı saçı, kirli saça oranla çok daha fazla tercih eder. Yetişkin ya da çocuk, herkes bitlenebilir.

En yaygın bitlenme belirtisi, başın ve ensenin şiddetle kaşınmasıdır. Saç biti son derece kolay ve hızlı bulaşır. Tarak, fırça, eşarp, yastık, şapka ve tüylü oyuncaklar gibi paylaşılan kişisel eşyalar ile kişiden, kişiye kolayca yayılırlar. Tekrarlanan salgın riskini azaltmak için bu eşyaları başkaları ile paylaşmaktan kaçınmak bit şikayeti olan kişinin eşyalarını kullanmamak gerekir. Bitlenme belirtisi gösteren ilk ipucu sık, sık kafa derisinin kaşınmasıdır. Biti tespit etmek ve yayılmasını engellemek amacıyla, ensenin arka kısmındaki ve kulak arkasındaki saçlar dikkatle incelenmeli saçların bit mücadelesi ürünleri ile temizlenmesi gerekir. Bitler ışıktan kaçtıkları için, yalnızca saç kılına yapışmış küçük beyazımsı, oval yumurtaları (sirkeleri) görebilirsiniz.

Bitleri fark etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bit şikayetinin temizlenmesinde piretroid olan permetrin içerikli bit ilacı kullanılır. Permetrin aynı zamanda bit tedavisinde en az iki haftadan altı haftaya kadar koruyucu etkiye de sahiptir. Koruyucu özelliği, kullanım kolaylığı, yan etkilerinin az olması ve güvenilir olması nedeniyle en çok tercih edilen ilaçlardandır. Bitlerden kurtulmak için İlaçlama firmaları ile görüşülerek ilaçlama yaptırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir