Karıncalar Ve Özellikleri

Karıncalar Ve Özellikleri

Dünya üzerinde 35 bin karınca türü olduğu saptanmıştır. Çoğu karınca çeşitleri sıcak iklimlerde yaşam sürmektedir. Yaklaşık 9 bin 500 karınca türü hakkında yeterli bilgi edinilebilmiştir. Bilim insanları yaklaşık iki katının henüz keşfedilmeyi beklediğine inanmaktadır. İlaçlama çeşitli karıncalar için önleyici bir hizmettir. İnsanlar ile kıyaslandığı zaman ilginç veriler ortaya çıkar.

Dünya üzerindeki yaşam süren her bir insan için yaklaşık olarak 1,6 milyon karınca düşmesi ne denli kalabalık olduklarını gösterir. Yeryüzünde yaşayan tüm karıncaların toplam ağırlığı, yaşayan tüm insanların ağırlığından çok daha fazladır. Yer yüzünde yaşam süren canlılar içinde sayıları en fazla olan canlılar karıncalar olarak dikkat çeker. Tüm böcekler ile kıyaslama yapıldığı zaman en büyük beyin yapısı karıncaya aittir.

Karıncaların Özellikleri

Karıncalar Hakkında Bilgi kadar karıncaların koloni içindeki muhteşem iş bölümü de son derece önemlidir. Karıncalar içinde, asker karıncalar, marangoz karıncalar, işçi karıncalar, öncü karınca, karaliçe karınca gibi her birinin farklı görevi olan karıncalar bulunmaktadır. İşçi karıncalar yuvadan çöpü alıp, dışarıya, özel çöplüğe taşımakla görevlidirler. İşçi karıncalar dişidir. Koloninin çoğunluğunu dişi karıncalar oluşturur.

Kraliçe karıncaların doğduklarında kanatları vardır. Başka koloniler kurmak için uçup giderler belirli bir aşamadan sonra kanatları düşer. Kraliçe karınca 15 yıla kadar yaşayabilir ve bir kez eşlemesi yeterlidir. Her karınca kolonisinin en az bir, bazen de birden fazla Kraliçe’si bulunur. Karıncalar kendi arasında muazzam iş bölümü yapan son derece sosyal özelliğe sahip oldukça çalışkan haşerelerdir.

Karınca Hakkında Bilgi 

Karınca yuvaya kırıntı ile dönerken arkasında bir koku izi bırakacak ve diğer karıncalar bu işareti takip edeceklerdir. Bu sabır ve zaman isteyen bir iş olsa da sonucu çektiğiniz zahmete değecektir. Tüm bu işçi karıncalar, sizi görünmeyen yuvalarındaki kraliçeye ulaştıracaktır. Kraliçe karınca yuvayı asla terk etmez ve işçi karıncaların sayısını arttırmakla görevlidir. Yani koloninin kaynağı olan kraliçeye ulaşmanız şarttır.

Aksi takdirde siz diğer karıncaları öldürseniz veya uzaklaştırsanız bile, kraliçe karınca daha fazla karınca doğurarak eksiği kapatacaktır. Bu nedenle karıncalar ile mücadele için bilinçli hareket etmek yada profesyonel karınca ilaçlama desteği almak gerekir. Evinizi içten ve dıştan kontrol etmelisiniz. Duvardaki delikleri, tavandaki çatlakları tespit ederek ihtiyaç duyulan yerleri kapatıp başka noktalardan giriş ve çıkışları önlemelisiniz.

Karıncaların Yapısı Nasıldır

Karıncaların Yapısı Nasıldır

Karıncalardan Kurtulmak İçin

Karıncalardan nasıl kurtulunur sorusuna buraya kadar bahsettiğimiz yöntemler en kibarları olup caydırma amaçlıdır. Umarız bu tedbirlerden sonuç alırsınız. Ancak ciddi anlamda karınca basmış evlerde çözüm bulmak zor olabiliyor. Bu durumlarda da maalesef karıncaları öldürmek gerekebiliyor.

Bundan sonraki yöntemleri dışarıdaki karınca kolonilerinin üzerindense, yuvalarına uygulamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Çünkü toplu olarak yuva dışında öldürdüğünüz kolonilerin azaldığını gören kraliçe daha çok işçi karınca üretmek için kolları sıvayacak; karıncalar da evinizde kalmaya devam edecektir. Püskürtme işlemini yuvalara yapmalısınız.