Tahtakurusu

Tahtakurusu

Yaklaşık olarak 4 ya da 5 mm boyunda, elma çekirdeği büyüklüğünde olup düz, kırmızımsı kahverengi renkli ve oval şekilli olan tahtakurusu pirelerden daha fazla insanı ısırmaktadır. Kan emmeden önce daha kahverengi görünümlü olmalarına karşın kan emdikten sonra renkleri kırmızıya daha benzer olur. Aç tahtakurusu kağıt gibi ince iken kan emince daha şişkin görünür.

Tahta kurusunun beslenmesi diğer haşere çeşitlerine oranla çok daha farklıdır. Sadece kanla beslendikleri için bitkisel yada gıdalardan beslenme gibi özellikleri yoktur. Tahtakuruları soğuk hava şartlarında, bir yıla yakın beslenmeden yaşayabilen oldukça dirençli haşerelerdir. Geceleri, evdeki insanlar uyudukları esnada ortaya çıkarlar. karanlıkta faal olur ve insanları uykularında iken ısırıp kanlarını emerler.

Tahtakurusu Nasıl Ürer?

Kan emen asalak tahtakuruları otel odalarında sıkça görüldüğü için oteldeki müşterilerin vücutlarında tahta kurusu ısırıklarına daha fazla rastlanır. Dişi tahta kuruları, günde bir ile beş yumurta bırakabilen zararlı tahta kuruları, tüm yaşamları boyunca toplam 200 ile 500 yumurta yapabilmektedirler. Tahta kurusunun yaşam süresi normal oda sıcaklığında ve yeterince besin kaynağı oluşması durumunda, 300 günden fazla yaşadıkları bilinmektedir.

Tahtakurusu şikayetlerinin ortaya çıkması evde ve iş yerlerinde tahtakurularının varlığına dair birçok belirti ortaya çıkabilmektedir. Birincisi, tahta kurularının ısırığı ile karşılaşmak, vücutta yan yana onlarca kabarcığın görülmesidir. Yetişkin tahtakurularının çapı elma çekirdeğiyle eş değerdir. İkinci tahtakurusu belirtisi, kabuk derileridir. Yavru tahta kuruları büyüyüp geliştikçe kabuklarını dökerler ve etrafta bu kabukların görülmesi tahtakurusu istilasının bir işaretidir.

Tahta Kurularının Yapıları

Tahtakuruları, sırttan karına doğru yassı ve ince bir vücut yapısına sahiptir. daha çok görüldükleri bölgeler, süpürgelik arası, halı altları, açılmış eski duvar kağıdı arkası, yatak başlığı gibi fark edilmelerinin zor olacağı insanların pek tahmin etmediği ara bölgelerde saklanırlar. Ancak yatak altı ve bazaların kenarları ile iç kısımlarında fark edilmeleri pekte zor değildir.

Yatak etrafı ve mobilyalarda bulunacak dışkı izleri tahtakurusu varlığına işaret için önemlidir. Tahtakurusu ısırıkları, deri üzerinde kırmızı kaşıntılı kabarcık şeklinde şişlik bırakabilir. Bazı insanların ciltlerinde aşırı kaşınma gibi alerjik reaksiyonlara yol açtıkları bilinmektedir. Tahtakurusunun zararları ısırılan herkeste aynı oranda görülmez. Değişik tahta kurusu çeşitleri olmasına karşın en çok rastlanan tahtakurusu ev ve otel gibi bölgelerde insanlara yakın yaşamaktadır.

Tahta Kurularının Zararları

Tahta Kurularının Zararları

Tahta Kuruları İle Mücadele

Tahtakurusu mücadelesi bireysel olmaktan daha çok profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Seyehat için başka şehirden gelen insanlar evlerine tahta kurusu bulaştırma riskine en fazla sahip olan kişilerdir. Valiz ve kıyafetler en fazla tahta kurusu istilasına maruz kalan eşyalar olduğu için valiz evin içine bırakılmamalı, kıyafetler güzelce yıkanıp ütülenmelidir. Tahtakurusu kan emdiği için hastalıklı bir bünyeden aldığı kanın kalıntısını sağlıklı bireylere bulaştırma riski fazlaca olan zararlı bir haşeredir.

Tahta kurusu ile mücadele koltuk, yatak, gardrop, halı ve parke araları gibi bölgelerde yoğunlaşır. tahta kurularının saklanma alanlarına direkt olarak ilaç püskürtmek bu böceklerin imhasına sebep olmasına karşın çok dip noktalar ve elektrik prizleri içine bile gizlenebildikleri için en etkili tahta kurusu ilaçlama şekli sisleme yöntem olarak bilinen ulv tahtakurusu mücadeledir. Tahtakurusu mücadelesi oldukça zor olup kapsamlı bir uygulama zorunludur.