Gümüş Böceği

Gümüş Böceği

Gümüş Böceği Neden Zararlıdır? Gümüş böceğinin yaşaması için, rutubet ve nem olan bölgeler oldukça önemli bir konuma sahiptir. İlaçlama yapılan zararlı bu böcekler özellikle evler gümüş böceklerinin yaşam sürmesi için mükemmel koşullara sahiptir. Şayet bir mekanda karanlık ve nemli bölgeler mevcut ise gümüş böceği için oldukça iyi bir yaşam imkanı sağlamaktadır. Buna ek olarak evde belli bölgelerinde açıkta gıda kaynağı bulunursa gümüş böceklerinin gittikçe çoğalması ve evi istilaya başlamaları çok daha kolay olacaktır.

Peki, Gümüş böceği nedir? gümüş böcekleri ile beyaz nem böcekleri aynı böcek midir? hemen belirtelim gümüş böcekleri ile beyaz nem böcekleri arasında sadece nemden oluşma benzerlikleri vardır. Bunun dışında herhangi bir benzerlikleri bulunmamaktadır. Gümüş böceği garip görünümlü gri renkli ve antenli özellikleri ile adeta başka bir gezegenden gelmiş gibi tuhaf bir görünüme sahiptir. Gümüşçün böceği olarak da bilinen gümüş böcekleri şeffaf görünümlü yumuşak vücutlu baş ve arka bölgelerinde antenim si görünümü olan böceklerdir.

Gri görünüme sahip olsalar da aslında bu böcekler beyaz ve kahverengi çizgili özelliklere sahiptir. Evlere genellikle boru giderleri, kapı altları, pencere kenarları ve açık bulunan havalandırmalardan girebilmektedir. En fazla evlerin kitaplık bölgeleri ve koli karton gibi nemlenmeye müsait olan yerlerde gümüş böceğine rastlamak mümkündür. Sağlık açısından insanı ısırıp ya da sokma gibi bir riskleri olmasa da insanların tükettiği gıdaların içinde dolaşır ve kullandıkları mutfak eşyalarını arasında gezerek üzerlerine bulaşan bakterileri, mikropları insanlara ve gıdalara bulaşmasına sebep olabilmektedir.

Gümüş böceği nerede yaşar? diye merak edenlerin bilmesi gereken bu böcekler karanlık ve rutubetli bölgeler ile sürekli ıslak bulunan banyolar gibi yerlerde çok fazla yaşadıklarını bilmeleri gerekmektedir. Sıcaklığa fazla duyarlı olmadıkları için yaz aylarında çatı içlerinde çok fazla gümüş böceğine rastlamak mümkündür. Evde gümüş böceği görülen bölgeler özellikle mutfaklar, mutfak dolaplarının altlar,ı banyo, kiler, bodrum katı gibi yerlerdir.

Gümüş Böcekleri Ne Yer?

Gümüş böceğine saklanma imkanı sağlayan süpürgelik araları, parke altı, dolaplar taşınmayan eşyalar gibi çok sayıda saklama alanı olduğu için evde gümüş böcekleri varlıklarını çok kolay bir şekilde devam ettirebilir. Gümüş Böceği Ne İle Beslenir? evimizde neleri tüketirler kısaca belirtmek gerekirse, gümüş böcekleri evdeki kağıt ve yapışkanlı hemen her şeyi yiyebilirler. Kitaplar ile koliler duvar kağıdı kumaş ve tahıllar ile beslene bilme potansiyele sahiptir. Gümüş böceğinin en sevdiği yiyeceklerin mevcut olduğu yerler elbette koli ve kitaplık bölgelerdir.

Tüm bu malzemeler gümüş böceğinin hayatta kalması için önemli bir protein kaynağı olup şeker ve nişasta bulunduran malzemelerle gümüş böceklerinin beslenmesi çok kolay olur. Gümüş böceğinde üreme türüne göre değişmekte olsa da dişiler her gün yaklaşık olarak 200 civarında yumurta bırakabilme kapasitesine sahiptir. Gümüş böceği yumurtalarını daha çok sıcak ve nemli bölgelere bırakır yumurtadan çıktıktan sonra gümüş böceğinin yetişkin boyutu gelmesi yaklaşık olarak 4 aya kadar bir zaman gerektirir.

Hızlı üremelerinin önüne geçmek için gümüş böceklerin evinizde saklandıkları yerlerde ve duvarlarda bulunan gizlenmeye müsait yarık ve çatlakları kapatmanız kapı diplerine ve parke kenarlarını silikonla kapatmanız oldukça faydalı olur. Şayet buralar güzelce kapatılırsa gümüş böcekleri için saklanma ve yumurta bırakma yerleri önlenmiş olmaktadır. Gümüş böceklerinden nasıl kurtuluruz? diyorsanız gümüş böceklerden kurtulmak için öncelikle evinizdeki nemli belgeleri kontrol altına almalı, banyo ve mutfak tezgahını ıslak bırakmamalısınız.

Ayrıca duvarların delik veya çatlaklarını silikonla kapatmalı evi günlük olarak elektrik süpürgesi ile detaylıca temizlemelisiniz. Bunları yaptıktan sonra yine de evde gümüş böcekleri görülüyorsa gümüş böceklerinden kurtulmak için de profesyonel gümüş böceği ilaçlama hizmeti almanız gümüş böceklerinden kurtulmanın en etkili yoludur. Özellikle ulv gümüş böceği ilaçlama şekli bu böcekleri saklandıkları alanlardan çıkararak çok hızlı bir şekilde imha etmektedir.

Gümüş Böcekleri Neyi Sevmez?

Gümüş böceği neden olur? gümüş böceklerinden kurtulmak için neler yapılmalıdır? evlerde görülen ısrarcı ve istilacı böcekler etkili bir tedbir alınmadığı takdirde kolay kolay evden yok edilemez. Gümüş böceği farklı isimlerle anılan bir böcektir. Gümüş balığı, gümüşçün, rutubet böceği, gümüş renkli böcek gibi değişik isimlerle anılan bu böcekler evlerde fazlaca görülmektedir. Bir de 10 ay kadar hayatta kalabilme özelliğine sahip bir böcek olduğu için mekana gelen bir gümüş böceği kısa sürede üreyerek kolayca varlığını devam ettirebilmektedir.

Gümüş böceklerinden kurtulmak için kimyasal gümüş böceği ilaçlaması ile ilaçlama yapmak en etkili çözümlerden biri olarak bilinmektedir. Buna ilave olarak gümüş böceğine bitkisel çözüm ile son vermek de mümkün olabilir. Ancak bu yeni başlangıç aşamasında olan böcek sorunlarında mümkün olmaktadır. Öncelikle gümüş böceği neyi sevmez? Gümüş böceğini ne kaçırır? bunu iyi bilmek gerekir. Tüm bu konular bilindiği zaman gümüş böceklerini kaçırıp evden arındırmak mümkün olur.

Gümüş Böceğinin Sevmediği Kokular salgılayan bitkisel ürünler içinde narenciye kokusu, yani mandalina portakal ve limon gibi kokuları sevmezler. Ayrıca karanfil, sedir, lavanta, tarçın, salatalık, sabun kokusu gibi kokuları sevmemekle birlikte güneş ışığına da fazlaca gelmezler. Gümüş böceklerinden bitkisel olarak kurtulmak için evde bitkisel ilaçlar hazırlanabilir. Bunun için sedir yağı ile hazırlayacağınız doğal bir ilaç gümüş böceğini evinizden kaçırmaya yardımcı olur.

Gümüş böceği kaçırıcı olarak sedir yağını su ile sulandırılarak evinizde bulunan çatlak ve yarıklara püskürtmeniz gümüş böceklerinin rahatsız olarak kaçmasına sebep olur. Ayrıca bu yarığn kötü kokusu olmayıp hoş bir kokusu olduğu için de evde kötü bir kokusu salgılamaz. Ancak böcekler kokusundan hiç hoşlanmazlar. Böceklerin sevmediği diğer bir koku da lavanta yağıdır. Bundan sprey ile gümüş böceği kaçırıcı olarak faydalanmanız da mümkündür. Gümüş böcekleri limon kokusunu sevmedikleri için limonlu temizlik maddeleri ile evinize sıklıkla temizlemeniz bu böceğin evden uzak durmasına yardımcı olacaktır.

Gümüş Böcekleri İle Mücadele

Gümüş Böcekleri İle Mücadele

Gümüş Böcekleri Nerelerde Yaşar?

Gümüş böcekleri evlerin kütüphanesi, mutfak, banyo, kiler, gibi bölgelerinde sıkça görülür. Gümüş böceğini kitapların arasından uzak tutmak için kitapların arasına kurumuş bitki yaprakları koymak oldukça faydalı olabilmektedir. Kurutularak konacak bu bitkiler lavanta, sedir ağacı, Defne yaprağı, Karanfil, çay ağacı yağı gibi hazırlayacağız bu bitkilerin küçük parçalara bölerek dolaplarınıza ve kitaplığınıza uygun miktarda yerleştirebilirsiniz. Gümüş böceklerini önlemek için evinizdeki çatlak ve yarıkları kapatmak çok faydalıdır.

Gümüş böceklerinin nereden geldiğini tespit ettikten sonra bu bölgelere yeteri kadar önlem alarak kapatmak yeniden evlere girişlerini önemli ölçüde azaltacaktır. Nem ve rutubet böceği olarak bilinen gümüş boceklerinden kurtulmak için doğal gümüş böceği kaçırıcılar ancak düşük yoğunluklu sorunlar için etkili çözüm sunar. Evde istila boyutuna gelmiş gümüş böceklerini ortadan kaldırmanın en etkili yolu profesyonel ilaçlama firmaları ile görüşerek gümüş böceği ilaçlama desteği almaktır.

İlaçlama firmaları gümüş böceklerinin geçiş bölgeleri, saklama alanları ve beslenme bölgelerine ilaç uygulayarak gümüş böceklerinin buralarda dolaşması ve ilaçla temas etmesi sonrası evdeki gümüş böceklerinin imhasını sağlamaktadır. Evdeki gümüş böcekleri nasıl yok edilir? Gümüş böcekleri ile mücadele etmenin püf noktaları nelerdir? kısaca açıklayarak neler yapılması gerektiğine değindik. Evinizde gümüş böceği ya da herhangi bir böcek şikayeti yaşıyorsanız Atasoy ilaçlamayı arayarak evinizde ilaçlama yaptırabilirsiniz.

Böcekler insan sağlığı açısından son derece zararlı canlılar olup evlerden bir an önce arındırılmaları gerekir. Gümüş Böceği ve nem haşereleri evlerde meydana gelen nemli ortamlarda üreyen zararlı böceklerdir. Dönemsel olarak bina ilaçlama ve ev ilaçlaması yaptırmak evlere böcek girişini önlemede ciddi öneme sahiptir. Kokulu ve kokusuz ilaçlama seçenekleri ile gümüş böceklerini yok etmek mümkündür. Etkili bir ilaçlama servisi ile böceklerin imhası mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir