Hamam Böcekleri Hakkında

Hamam Böcekleri

Hamam Böcekleri Hakkında sık sorulanlar ve hamam böceklerinin yaşam alanları, üreme bölgeleri gibi yerleri konu başlıkları halinde kısa kısa belirtip ilaçlama yapılan bu böcek için merak ettiğiniz bilgilere yer vereceğiz. Hamam böcekleri yaz aylarının en fazla şikayet sebebi olan zararlı ev böcekleri olarak insanları canından bezdiren bir özelliğe sahiptir. Bir çok apartman, daire yada iş yerlerini istila ederek sağlık açısından oldukça zararlı olan hamam böceği hakkında bilinmesi gereken bu böceklerin neden çok üredikleri kısa sürede nasıl evleri istila ettikleri gibi konulardan olup insanlar çare bulmak için arayış içine girerler.

Hamam böceği şikayetleri dış kaynaklı olsa da binalara lavabo giderleri, havalandırma pencereleri, kapı altları, dışarıdan alınan eşyalar ile evlere kadar girerek insan sağlığını tehdit etmektedirler. İstilacı kahverengi böcekler  üremeleri ve çoğalmaları ile ilgili olup hızlı üremek bir özelliği olduğu için çok sayıda yumurta bırakıp kısa sürede binlerce böcek yavrusu etrafa dağılarak yaşam alanlarını inanılmaz bir hızla sarıp baş edilemeyecek boyutlara erişirler.

Bireysel hamam böceği mücadelesi ile başa çıkılmaları mümkün olmadığı gibi yanlış uygulama ve ucuz ilaçların kullanılması ile bağışıklık kazanır ve mekanları çok daha fazla işgal ederler. Hamam böcekleri hakkında sık sorulanlar internet ortamında çok değişik konular halinde yer almakta ama çoğu yazılar insanların kafasını karıştırıp yanlış yönlendirmelere yol açmaktadır. Hamam Böcekleri içim farklı şekillerde ilaçlama yöntemleri kullanılır ve insanların seçeceği ilaçlama şekli mekanlarda uygulanabilir. Kokusuz , kokulu ve jel hamam böceği ilaçlama türleri sizlerin isteğiniz ve böceklerin yoğunluğuna göre uygulanmaktadır. Kısaca hamam böceği anatomisi hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Hamam Böcekleri Nerelerde Yaşar?

Hamam böceği türlerinin yaşam alanları karanlık ve nemli bölgeler başta olmak üzere, lağım kanalları, çöplük alanlar, binaların bodrum katları, apartman bahçeleri ve ortak kullanım alanları başta olmak üzere çok geniş alanda karşımıza çıkarlar. Hamam Böcekleri Nerede Yaşar merak edenlerin evlerde ve apartmanlarda hemen her bölgede karşımıza çıkan bu böceklerin gıda işletmeleri ve iş yerlerinde kısacası insanın olduğu her alanda görüldüğü değişik renkler, farklı boylar ve kalabalık sürüler halinde mekanları istila ettikleri bilinmektedir.

Hamam Böcekleri Nasıl Ürerler?

Çoğu haşere türünde olduğu gibi hamam böceği nasıl ürer sorusuna yumurtlama yolu ile üreme sağladıkları bir dişi hamam böceğinin bir sezonda binlerce böcek bırakabildiği düşünülünce aslında ne kadar korkunç bir hızla üredikleri anlaşılır. Hamam böceği üreme yerleri nemli, karanlık ve sıcak ortamlar olarak bilinse de çoğu mekanları mesken edinen bu zararlı böcekler mutfak, banyo, ve bina ortak kullanım alanlarında çok sık görülürler. Çok hızlı üreyen böcekler oldukları için erken müdahale etmek çok önemli bir konudur.

Hamam Böcekleri Nelerle Beslenir?

İnsanlar tarafından hiç sevilmeyen bu zararlı hamam böcekleri nelerle beslenir hangi ortamları mesken tutarlar. Hamam Böcekleri böcek ölüsü, kağıt, gıda atıkları, çöp, yaprak ve hemen her bitki atığı ile beslenebilen bir yapıya sahip olduğu için hamam böceği beslenme alanları oldukça geniş alanlara yayılmıştır. Gündüzleri pek ortalarda dolaşmayan bu pis ve zararlı hastalık vektörü haşereler günün 18 saate yakın bir diliminde yuvalarında dinlenir geceleri ortaya çıkarak yiyecek ararlar. Oldukça tembel canlılar olarak dikkat çekerler.

Hamam Böceklerinin Zararları Nelerdir?

İnsanların yaşadıkları bölgelere gelip bina ve evlere musallat olan hamam böceğinin zararları neledir. Hangi durumlarda insanlar için tehdit oluştururlar kısaca değinelim. Lağım ve pis bölgelerde yaşadıkları için evlere girip yiyecek maddeleri mutfak eşyaları gibi insanların yediği ve kullandığı eşya ve gıdaların arasında dolaşıp onları tüketerek insanlara zarar verir hastalık bulaşmasına ve gıdaların kirlenerek dışkı ile salyalarının atıklarını insanlara olumsuz etkiler olarak yansımasına sebep olarak sağlık açısından tehdit oluştururlar.

Hamam Böcekleri Isırır Mı

Hamam Böcekleri Isırır Mı

Hamam Böcekleri Hastalık Bulaştırır Mı?

Yaklaşık olarak 33 tür bakteri, 6 tür parazit solucan ve 7 tür insan patojeni yaydığı bilinen hamam böcekleri hastalık bulaştır mı diye soranlara E. Coli ve Salmonella bakterileri gıda zehirlenmesine veya Gastoenteritis’e yol açabilirler. Hamam böceklerinden bulaşan hastalıklar genel olarak bel ağrısı, şiddetli mide krampları ve hassasiyet, ishal, kusma ve bulantıdır. Bazı kişilerde şiddetli ishal görülür ve bu da su kaybına neden olacağından, kişinin hastaneye kaldırılmasını gerektirebilir. Ciddi sağlık sorunlarına hamam böcekleri yol açmaktadır.

Hamam Böcekleri Isırır Mı?

Evlerde görülen zararlı hamam böceği ısıran böceklerden olmayıp bu pis böcekler insanı ısırmaz ancak bebekler ve yatalak hastaların tenlerinde dolaşarak cilt tahrişlerine sebep olacağı için yoğun olarak üreyen hamam böceği evleri yaşanmaz hale getirip hem sağlık sorunlarına hemde gıda zehirlenmelerine yol açar. Hamam böceği olan mekanlar ciddi olarak ilaçlama işleminden geçirilerek en etkili hamam böceği ilaçlama türleri seçilmeli bu böceklerin yuvaları dağıtılıp böcek ilaçlama ile evler böceklerden arındırılmalıdır.

Hamam Böceği Uçar Mı?

Bilindiği gibi bazı haşere ve böcek çeşitleri uçma özelliğine sahip oldukları için evlere açık pencerelerden kolayca girmektedir. Hamam böceği uçar mı uçan hamam böcekleri var mıdır Oldukça merak edilen konulardan biridir. Uçan hamam böceği nadir olsa da vardır. Sarı renkli alman hamam böceği uçma özelliğine sahip bir çeşit olup genelde diğer hamam böceklerinde uçma yeteneği körelmiş durumdadır. Ancak bu böcekler uzun mesafelere değil kısa ve ara , ara uçarak bir yerden diğer bir yere geçmeyi tercih eder. Çoğu hamam böcekleri uçamazlar. Pireler nasıl beslenir? yazımız için linke tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir