Kokulu İlaçlama

Kokulu İlaçlama

Kokulu ilaçlama dendiği zaman insanların aklına hemen zirai ilaçlar kullanılarak yapılan böcek ilaçlama şekli gelmektedir. Ancak bu tür ilaçların kullanılması ve mekanlarda haşere ilaçlama yaptırılması büyük tehlike taşıdığı gibi insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Kokulu böcek ilaçlama yasal böcek ilaçları ve doğru kimyasallar kullanılarak yapıldığı zaman, mekanda kalıcı ve çok kötü bir koku bırakmaz.

Böcek ilaçları çeşitli etken maddeler içerdiği için mutlaka deneyimli ilaçlama firmaları tarafından kontrol edilmelidir. Kokulu İlaçlamada Kullanılan İlaçlar mutlaka uzman kişilerin denetiminde hazırlanarak ilaçlama teknisyeni tarafından bilinçli olarak gerekli tedbirler ve uyarılar yapılarak mekanlarda kullanılmalıdır.

Kokulu ilaçlama Nasıl Etki Eder?

Ortamda uzun süre kalarak etki gösteren normal böcek ilaçları, işlem gören alandaki böcekleri öldürmek için gerekli asgari miktarda koku ve etken madde salmalıdır. Kalıcı ve çıkmayan kokular son derece zararlıdır. Kokulu ilaçlama uygulandığı yüzeyde şartlara göre, en az bir hafta ve mümkünse daha uzun süreyle etki göstermelidir. Özellikle Cypermethrin gibi pirethroidler, normal koşullarda ışık, sıcaklık ve nem nedeniyle bir kaç günde veya bir haftada etkinliğini yitirmektedir.

Kokulu İlaçlama yaz dönemlerinde ciddi sorun kaynağı olarak dikkat çeker. Bazı zor ölen böceklerin imhası için yukarıda saydığımız aktif bileşenler doğru oranda ve bilinçli olarak bir araya getirildiği zaman çapraz bileşenle etkileşime geçer. Ani öldürücü ve keskin bir etkiye neden olmakta ve haşerelerin kabuksu ve zırh şeklindeki gövdelerine etki ederek diğer böcek ilaçlarının gösteremediği etkiyi sağlamaktadır.

Kokulu İlaçlama Nasıl Yapılır

Kokulu İlaçlama Nasıl Yapılır

Kokulu ilaçlama Nasıl Uygulanır?

Kokulu ilaçlama şekilleri sıvı böcek ilaçlarının püskürtme yöntemi ile yada sisleme makinesi kullanılarak buharlama yöntemi ile yapılır. Çeşitli etken maddelerin birleşimi ile genzi yakan tinerimsi bir hoş koku yayan ruhsatlı böcek ilaçları içerdiği maddeler ile haşerelerin daha kısa sürede imha edilmesini ve sağlam kabuklarının ilaçlatan etkilenmesine sebep olur.

Yoksa kokulu ilaçlama zirai ilaçlar kullanılarak yapılır şeklinde düşünmek son derece yanlış ve asla böyle bir işe kalkışmamak gerekir. Örnek verecek olursak en kaliteli bayer böcek ilacı etken madde olarak deltamethrin içerir. Bu madde aslında insan teni ile temas ettiği zaman eldiven kullanılmaması durumunda ciltte iğnelenme benzeri batma ve tahrişe yol açar. Bu nedenle böcek ilaçlama profesyonel bir ekibin işidir.