Karıncalar Hakkında

Karıncalar

Karıncalar Hakkında insanların bakış açısı oldukça olumludur. İlaçlama yapılan karıncaların pek çok çeşidi olduğu gibi oldukça ilginç özellikleri bulunmaktadır. Dilerseniz karıncalar hakkında kısaca bu ilginç özelliklerinden bahsedelim. Bir karınca kendi ağırlığının yaklaşık olarak 10 katına kadar ağırlık kaldırabilme potansiyeline sahiptir. Karınca yuvası içinde mantar yetiştirdiklerini biliyormuydunuz? karıncaların kendi arasında tıpkı insanlarda olduğu gibi sosyal iletişim formülleri vardır.

Karınca çeşitleri ordu kurabilir ve tek bir karıncanın öncülüğünde kısa sürede yeni bir karınca kolonisi oluşturabilirler. Evlere karınca girişinde çok önemli olan, öncü karıncalar önden gidip bir koku salgılarlar bu koku yardımı ile yemek ve beslenme şartları uygun mekanlarda kolayca ürerler.

Ülkemizdeki karınca türlerinin sayısı 306 olarak bilinmektedir. Karıncalar nerelerde yaşar? Karıncaların yaşam bölgeleri de türlerine göre çok farklı bölgelerde yaşayabilmektedir. Karıncalarda tıpkı termitler gibi kendi yuvalarını topraktan inşa edebilme özelliğine sahiptir. Karıncaların yaşam alanları arasında toprak altındaki karınca yuvası oldukça kompleks bir yapıya sahiptir.

Bir karınca kolonisinde yüz binlerce karınca bulunmakta olup, yer altında katmanlar halinde tıpkı, ağaç köklerini andıran şekilde koloni yaşam yeri inşa ederler. Karınca çeşitleri kurumuş ve içi oyulmuş ağaç kütüklerinin içlerini de çok sevdikleri için kırsal bölgelerde bu tür yerlerde sıkça görülür.

Eve Karıncalar Neden Gelir?

Karıncalar eve sıkça girer, bunun sebebi çok kolay yiyecek imkanı bulmaları ve özellikle mutfakta hem yiyecek hemde uygun nemli bölgeyi çok rahat keşfederler. Evdeki karınca yaşam yerleri, karoların ve kırık fayansların arası, parke altları, duvar yarıkları gibi bölgelere yuva yaparlar. Karınca mücadelesi evdeki karınca yuvasının imha edilmesi açısından önemlidir.

Karıncaların önlenmesi için yapılan karınca ilaçlama yöntemleri arasında, kokusuz uygulama, kokulu ve jel karınca mücadele şekli insanların yaptırdığı ilaçlama türleridir. Karıncalar nerede yaşar? yer yüzünde yaşayan böcek türleri içinde en kalabalık nüfusa sahip olan haşerelerin başında karıncalar gelmektedir.

Bu yazıda karıncalar nerede ve nasıl yaşar? karıncaların yaşam alanları nerelerdir? karıncaların özellikleri ve karınca kolonisi hakkında bilgi vermenin faydalı olacağını düşündük. Karınca türleri yaban arıları ve diğer arı türleri ile birlikte zar kanatlılar takımında yer alan sosyal yaşama alışkanlıkları güçlü olan küçük böceklere verilen isimdir.

Karıncalar yeryüzüne yaklaşık olarak 110 ile 130 bin yıl önce yaban arasına benzeyen görünümleriyle gelmiştir. Çiçekli bitkilerin ortaya çıkışından sonra karınca çeşitliliği baş göstermiştir. Günümüzde 12 binden fazla karınca türünün olduğu tespit edilmiştir karınca türleri antenleri ve beli oluşturan düğümsü yapıları ile diğer böcekler arasında çok kolay bir şekilde fark edilebilmektedir.

Karıncaların Özellikleri Nelerdir?

Karıncaların yuvası yerin altında katmanlar halinde olup adeta insanın sinir sistemini andırmaktadır. Bilinen ortalama 8800 karınca çeşitlerinin ihtiyaç duydukları besin maddelerini keşfetmeleri ve bunları yuvalarına taşımaları çok değişik şekilde gerçekleşmektedir. Bazı karınca türleri tek başlarına avlanırken bazıları ise grup olarak avlanırlar ve yiyeceklerini toplu şekilde yuvalarına taşırlar.

Karınca tespit ettiği besini kaldıracak güçte ise genellikle tek başına taşımaktadır. Ancak buldukları yiyecek karıncalardan çok daha büyük bir yapıda ise bu yiyeceği yuvalarına taşımak için diğer karıncalardan yardım alarak toplu olarak karınca yuvasına bu yiyecek taşınmaktadır.

Karıncalar için de kusursuz bir iş bölümü mevcuttur. Büyük karıncalar besinleri parçalar ve yabancılara karşı savunma pozisyonuna geçerler. Küçük olanlar ise parçaları yuvaya taşımakla ilgilenirler. İşçi karınca besini taşımak için çene kemiği ile kaldırır ve yuvasına dönerken onu önünde tutar. Grup halinde ise taşıyabilecekleri madde daha büyük ölçülerde ve kendi boyutlarından çok daha fazla olmaktadır.

İşçi karıncalar gidiş yönü ve konumlarına göre farklı yöntemler kullanarak buldukları yiyeceği yuvalarına toplu şekilde taşıma özelliğine sahiptir. Arkadaki karınca ileri doğru besini iterek yan taraftaki karıncalar ise destek olur. Bu yöntemle tek bir karıncanın taşıyacağı ağırlıktan kat ve kat fazlasını taşımaları hem kolay hem de çok daha güvenli olmaktadır.

Karıncalardaki İletişimin Kusursuzluğu

Yaklaşık olarak 200 adet karınca büyük bir yiyeceği yer seviyesinden yukarıda saniyede 0 4 santim ilerleyerek taşıyabilme becerisine sahiptir. Besin maddesi bulan karınca vücudunun arka kısmındaki bulunan iğnesiyle zeminde kimyasal bir iz bırakarak diğer karıncaların bu maddeyi takip ederek besin kaynağına ulaşmalarına imkan sağlar.

Günümüzde Karıncalar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar bu küçük hayvanların arasında inanılması güç bir iletişim ağı olduğunu ve kompleks bir şekilde hareket ettiklerini ispatlamıştır. Büyük ya da küçük herhangi bir karınca çeşidi başındaki karmaşık duyu organlarıyla milyarlarca kimyasal ve görsel sinyalleri yakalayarak beyin hücresine aktarır.

Sinir hücreleri bu sinyalleri yakalamakla görevlidir. Karıncaların gözleri birleşiktir antenler insandaki burun ve parmak ucu gibi hareket etme özelliğine sahiptir. Ağzının altındaki duyu organları tadı algılar iletişim kurmaya karşılık verir. İnsanlar farkına varmasa bile karıncalar hassas duyu organları sayesinde oldukça değişik iletişim tekniklerini kullanmaktadır.

Avlarını bulmaktan birbirlerini takip etmeye, yuvalarını kurmaktan savaşmaya kadar hayatlarının her döneminde bu duyu organları karıncalar için önemli bir görev üstlenir. Karıncaların 25 milimetrelik vücudunun içerisinde sığdırılmış 500 000 sinir hücresi biz akıllı insanların bile çözemeyeceği karmaşık bir yapıdır.

Karıncalarda Görev Dağılımı

Karıncaların kendi arasındaki görev dağılımı oldukça şaşırtıcıdır. Karınca kolonisi 3 Merkezi bölümden meydana gelmektedir. 1. bölümdeki karıncalar üremeyi sağlayan kraliçe karıncalar ve erkekler olarak ayrılmaktadır. Birden fazla kraliçe aynı görev için bulunmaktadır. Kraliçe karıncanın asıl görevi üremeyi sağlamak ve karınca nüfusunu artırmaktır.

Fiziksel olarak diğer karıncalara göre daha gelişmiş ve daha büyüktür. Erkeklerin görevi kraliçe karıncaların sadece üremesini sağlamak için kusursuz bir şekilde bu görevlerini yerine getirmektedir. 2. bölümde ise asker karıncalar bulunmaktadır. Bu karıncaların görevi koloninin dışarıdan gelebilecek değişik tehlikelere karşı en üst seviyede korunmasıdır.

Ayrıca asker karıncalar karınca kolonisinin devamı için farklı yuvalarıda arama işlevi görmektedir. Asker karıncaların bir başka farklı görevi ise avlanmaktır. Karıncaların ihtiyacı olacak besinleri arar ve bulurlar. Kendi aralarında iş bölümlerine gittikleri için asker Karıncalar düşmanla savaşırken bazıları da avlanma işlevini yerine getirmektedir.

3. kısımda ise işçi karıncalar mevcuttur bu karıncaların hepsi dişi karıncalardan meydana gelmektedir. İşçi karıncalar çalışan oldukça hareketli karınca çeşitleridir. Yuvaların içinde görülen koridorlar işçi karıncalar tarafından hassasiyetle yapılmaktadır. Yiyecek aramak buldukları yiyecekleri taşımak, karınca yuvalarının temizliği hep işçi karıncaların sorumluluğunda gerçekleşir.

Karıncalarda Üreme

İşçi Karıncalar kendi aralarında iş bölümüne giden özellikleri ile dikkat çeker temizlik işleri ile uğraşan karıncalar besin arayan karınca, karınca yuvası inşa edenler gibi değişik görevleri kendi aralarında paylaşılmaktadır. Karınca kolonisi bu üç ana unsur olarak aralarında görev dağılımını yerine getirirler. Karıncalarda üreme şekli oldukça ilginçtir.

Karıncalar havada çiftleşen özellikleri ile dikkat çeken erkek Karıncalar 5 6 tanesi yarış halinde kraliçe karıncaların etrafında dolaşır. Kraliçe karınca yeterli miktarda sperm aldığında titreşimli sinyal gönderir ve erkek yardımcı ayrılarak bir süre sonra ölür. Erkek karınca soyunun devamı için kendisini feda etmektedir.

Çiftleşme sonrası ilk önce kanatlarını koparan kraliçe karınca koloninin devamı için yuvasının girişini kapatarak haftalarca yiyeceksiz yalnız başına kalıp üreme işlevini yerine getirmektedir. Bu süre içerisinde kopardığı kanatlarını yiyerek beslenir ve bu şekilde karınca yumurtalarını bırakarak karıncaların üremesini sağlar. Karınca yumurtasından çıkan larvalar kendi salyası ile besleyen kraliçe işçi karıncalarını da oluşturmaktadır.

Yeterli miktarda beslenme ilk yavrular daha sonraki nesillere göre daha küçük boyutlarda olacaktır. Kraliçe karıncanın kendi vücudunun orta kısmında sperm saklayan kraliçe yıllarca bu tip özelliğini saklayıp yumurtaların döllemek için kullanılmaktadır. Karıncalar yaklaşık olarak 10 000 0000 yıldır yer yüzünde yaşama özelliğine sahiptir.

Karıncaların Özellikleri

Karıncaların Özellikleri

Karıncaların Yapıları

Karıncaların vücudu üç ana bölümden meydana gelmektedir. Kafa yapısı gövde ve kuyruk bölgesi olarak üç farklı şekilde tasarlanmıştır. Karıncalar toplu olarak koloniler halinde yaşam sürerler kraliçe karınca 15 yıl kadar yaşama özelliğine sahiptir. Karınca çeşitleri içerisinde farklı özelliklerde farklı yapılarda karınca türleri bulunmaktadır. Ahşap karıncaları önemli yırtıcı böcekler olarak dikkat çeker ve geniş bir koloni oldukları takdirde bir gün içerisinde binlerce böcek toplama kapasitesine sahip olurlar.

Ahşap karıncaları düşmanlarına ağzını açarak tehdit etme özelliğine sahiptir. Marangoz Karıncalar canlı ya da ölü ağaçlarda yuva yapıp kütükleri ya da ağaç gövdelerini kuruturlar. Ahşap karıncaları yuvalarını telefon direkleri ya da insanların yaşam alanlarında yaprak sorun teşkil eder.

Yaprak kesen karıncalar yaprakları keserek taşır veya yuva dışında bırakırlar. Ancak yağmurlarda yaprak kesme işlemi görmezler. Karıncalar küçük boyutları ile kendilerinden beklenmeyen özellikte becerileri olan böcek türleridir. Kendilerine katbekat büyük bir düşmanı bile bir anda topluca saldırarak çok kısa bir sürede öldürme yeteneğine sahiptirler. Karınca çeşitleri içerisinde değişik renk ve boyda karıncalar olup uçan karıncalar olarak adlandırılan karınca, kanatlı kanatlı karınca türleri bulunmaktadır.

Ayrıca karıncaların içinde zehirli karıncalar olup bu karıncalar insanlar için oldukça tehlikelidir. Bir Karınca kolonisinde milyonlarca karınca olduğu bilinmektedir. Evlere yiyecek aramak ve nemli ortamların dayanılmaz cazibesi ile gelmektedir. Bir önceki yazımız Maltepe ilaçlama firmaları ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir