Pire

Pire

Pire Hakkında Merak Edilenler oldukça fazla olup, pirelerin özellikleri ve pirelerin üremesi yeteri kadar bilinmez. Böcek ilaçlama yapılan zararlılar arasında en çok sorun kaynağı olan haşerelerden biri olan pire ve pire çeşitleri insanlar için özellikle yaz aylarında ciddi sorundur. Pireler Siphonaptera takımındandır. Pirenin görünüşü siyaha yakın koyu kahverengi renktedir. Pirelerin erginleri 2,5 mm boyunda küçük boyutlu, sert kabuklu ve kanatsızdır.

Pireler küçük iğnelerle kaplı olduğu gibi ağızları da çok keskindir. Pire beslenmesini kan yolu ile sağlamaktadır. Ergin pireler, kurbanlarından kan emen sağlıklarını bozup hastalık bulaştırma riski olan zararlı parazitlerdir. Pire larvaları ise, oldukça küçük boyutlu beslenmesi ise özellikle sindirilmemiş kan içeren ergin pirelerin dışkıları da dahil olmak üzere, organik artıklardan beslenirler. Pireler de üreme yumurtlama yolu ile olur. Pire yumurtaları, konakçı üzerinde bıkmaz.

Bunun yerine daha çok yerde, halılarda, kilimlerde, yatak örtülerinde, döşemelerde ya da yerdeki çatlaklarda yumurtalarını bırakarak kuluçka evresini bu bölgelerde geçirirler. Pire türlerinin yumurtadan çıkma süresi oldukça hızlıdır. Çoğu pire iki gün içinde yumurtadan çıkar. Binaların zemin katları, bahçe, çatı arası ve boş arazilerde Pire İstilasının Belirtileri çok daha fazla görülür. Aslında pirelerin aktif yoğunlukta olduğuna dair birçok belirti mevcuttur.

En belirgin işaret ise evcil hayvanların sürekli kendilerini kaşımaları ve yalamaları olarak çoğu insanın gözünden kaçmamaktadır. Kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarda bu tür davranışlar, ergin pirelerin kan emme durumuna işaret olup, evcil hayvanın kanıyla beslenmesi sonucu evcil hayvanlara verdikleri huzursuzluk nedeni ile kaşınma ve kıl diplerini ısırmalarına sebep olur. Hayvan sahibi ya da veterinerin,evcil hayvanı dikkatli bir şekilde incelemesi pirenin varlığını kolayca ortaya çıkarır.

Pire Nerede Yaşar Özellikleri Nelerdir?

Pire daha çok tozlu, topraklı, aşırı atıl eşya bulunan bölgeler ile kumaş yüzeylerde barınır. Pireli bölgeden geçerken yada evcil hayvanlar ile sokak hayvanlarından insana bulaşan hayvan pirelerinin ısırması sonucu insanlar üzerinde kaşındırıcı ısırık izlerine rastlanır. Bazı insanlarda hafif kızarma ve kaşınmalara sebep olan pire çeşitleri özellikle hassas tenli insanlarda daha ciddi cilt rahatsızlıklarına yol açar. Alerjik yapılı insanların pire ısırması ve bitmeyen pire kaşınması nedeni ile bir tıp doktoruna örünmeleri gerekir.

Bunun sebebi pireler dışında cildi tahriş eden başka hastalıklar belirtisinin ortaya çıkma ihtimalidir. Ayrıca pire pisliği ve ergin pirelerin dışkıları, mekanda ve o bölgede pirelerin oldukça faal olduğunun önemli bir göstergesidir. Pire dışkısı, görünüm olarak iri öğütülmüş karabiber tanelerine oldukça fazla benzer. Pire konakçısı evcil hayvanın yaşadığı hayvan yatakları, halılar, kilimler , yatak, koltuk benzeri alanlarda sıkça görülür.

Pireler Hakkında bilinmesi gereken, pireler harici parazitlerdir ve ergin pireler konakçılarının derileri üzerinde sürünürken yada tüğleri arasında fark edilebilir. Ergin pirelerin boyutları ortalama 2,5 mm uzunluğundadır. Vücutları parlak ve kırmızımsı kahverengi rengindedir. Hayvanların kürklerinde rahat hareket etmelerini sağlayacak şekilde sıkıştırılmış mikroskobik tüylerle vücutları kaplıdır. Pirelerin kanatları olmasa da uzun mesafeler boyları dikkate alındığı zaman oldukça fazla sıçradıkları görülmektedir.

Pirenin üç çift uzun bacakları vardır. Kedi piresi, Türkiye’de en fazla görülen pire cinsi olsa da köpek, insan ve fare pireleri de değişik ortamlarda görülür. Pireler, genellikle köpekler, kediler, tavşanlar, sincaplar, sıçanlar, fareler gibi tüylü evcil ya da yırtıcı hayvanların vücutlarından kolaylıkla beslenmektedir. İnsanlar, pirelerin kolaylıkla yaşam sürmesi için tercih edilen yiyecek kaynakları değillerdir. Bu nedenle sadece insanlardan beslenerek pire çeşitlerinin hayatta kalabilmesi mümkün değildir.

Pireler Nasıl Ürer Ve Yumurtası Nasıldır?

Dişi pire, yumurtalarını konakçının yüzey tüylerine ya da derisine bırakırlar. Ancak bu yumurtalar konakçıdan yere düşüp halılara, yatak örtülerine ve mobilyalara yerleşebilirler. Pire yumurtaları oldukça minik boyutlarda olup şeffaf ve beyaz renktedir. Pire yumurtası 12 gün içerisinde açılır bu yumurtalardan larvalar çıkar. Pire larvaları, ışığı tercih etmezler çatlaklarda ve yarıklarda buldukları organik maddelerden beslenerek gelişimini tamamlarlar. Yaklaşık 18 günde larvalar, etraflarına küçük koza yapı örerek pupa evresine geçerler.

Bu aşamada 2 hafta sonra da ergin pireler çıkar ve yiyecek kaynakları aramaya başlarlar. Pire türleri, evcil hayvanların ve çiftlik hayvanları gibi diğer hayvanların bulundukları yerlerde büyük popülasyon kaynağı olarak insanların yaşam alanlarınada bulaşır. Pire popülasyonunu ortadan kaldırmak için kimyasal ve fiziksel yöntemler bir arada kullanılır. Pireler tarafından ısırılan evcil hayvanlar durmadan kendilerini kaşır ve tüğlerinin diplerini ısırıp yalar.

Pireler genel olarak evcil hayvanlar ve sokak hayvanları yolu ile evlere bulaşıp insanlardan da beslenirler. Pire ısırığı küçük kırmızı kabarcıklar şeklinde olur. Ancak her insanda pire ısırması bir olmaz bazı insanların pirelere karşı alerjileri olabilir. Buda alerjik yapılı insanların pire ısırmasında vücudunda sulu yaraya dönüşen yaralar oluşmaya başlar. Pirelerin bazen tifo ve tülaremi gibi hastalıkları insandan insana taşıdıkları da görülür. Bu ise pirelerden bulaşan hastalıkların insan sağlığına ciddi tehdit nedeni olduğu gerçeğini ortaya çıkarır.

Pirelerden kurtulmak açık alanlar başta olmak üzere apartman ve daire içlerinde pire ilaçlaması şarttır. Pireyle mücadele mekanlarda ilaçlama yöntemiyle yapıldığı gibi pire bulaşmasını önlemek için hayvanların pirelerden arındırılması şeklinde de yapılır. Pire istilası çok yönlü bir mücadele planı gerektirir. İlk aşamada görülen pirenin ortamı sarmaması için evin süpürülmesi ve silinmesi yavaşlatıcı bir etkendir.

Pire Hakkında Merak Edilenler

Pire Hakkında Merak Edilenler

Pirelerin Hayvanlardan Ve Mekandan Arındırılması

Pirelerin imhası için hem mekanda hemde hayvanlarda kapsamlı bir mücadele gerekir. Sadece evcil hayvanın üzerindeki pirelerle mücadele ya da bireysel pire ısırıklarıyla ilgilenmek evinizi pirelerden kurtarmak için yeterli olamaz. Pireyle mücadelenin en etkin yolu hem kimyasal hem de fiziksel yöntemler bir arada uygulanarak sadece evcil hayvanınız üzerinde değil evin içinde ve dışında pireöneleme teknikleri uygulanmalıdır.

Elbette, yapmanız gereken ilk şey evcil hayvanınızı her gün kontrol etmek düzenli olarak tüğlerini tarayıp, aralıklar halinde yıkamak olacaktır. Pirelerin erken tespit edilmesi, evinizin ve evcil hayvanınızın daha az zarar görmesini sağlayacağı gibi pirelerin yok edilmesi içinde çok ciddi kolaylık sağlar. Evcil hayvanınızı rahatsız eden ve kanını emerek zayıf düşmesine ve hastalanmasına neden olan pire hem insan sağlığına hemde evcil hayvanlara önemli tehdittir.

Veteriner yardımı ile hayvanların pirelere karşı korunması için, pire tasması, pire damlası yardımı ile tedavi ve yardım şarttır. Ayrıca teknik ilaçlama gibi profesyonel bir ilaçlama firması ile görüşmeniz, evinizdeki pirelerin yok edilmesi için büyük önem taşır. Evcil hayvanınızı rahatsız eden haşerenin pire olup olmadığını anlamanızı sağlayacak kontroller ev ve insanların pire sorunundan kurtulmasında belirgin fayda sağlar. Size, evinize gelmeden önce, evinizi iyice temizlemenizi tavsiye eden veteriner hekim ve ilaçlama şirketleri evinizi baştan aşağı süpürmenizi, yerleri silip paspaslamanızı, bütün yatak örtülerini yıkamanızı önerir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra, ilaçlama şirketi, evinizin içinde ve dışında, pirelenmiş yerlere gerekli ilaçlamayı yapacaktır. Ancak bu haşereler sert kabuklu ve dirençli haşereler olduğu için özel yatak böceği ilaçları kullanılmalıdır. İlaçlama teknisyeni, ilaçlamaya başlamadan önce gerekli uyarıları yaparak mekanın durumu ve pire bulaşmasına bağlı olarak sisleme yada spreyli pire ilaçlama yöntemlerinden birini uygular. Önceki yazımız Mite ve Maytlar neden olur ilginizi çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir